1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita

Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Hatay ilinde Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu başlatıldığını açıklamasının ardından vatandaşlar, Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita başlığı ile internetten bilgi almaya başladı. Biz de bu konuyla ilgili gerekli bilgilere haberimizde yer verdik.

Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita

Bin 448 personel görev aldığı Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu'nun başlamasıyla birlikte internette Amanos Dağları çokça bakılmaya başladı. Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita yazılarak bakılan bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler haberimizde...

AMANOS DAĞLARI NEREDE?

Nur Dağları, Gavur Dağları ya da Amanos Dağları, Kahramanmaraş'taki Sır Baraj Gölü’nden başlayıp Hatay ilinin Samandağ kıyılarına doğru uzanan 175 km uzunlukta dağ silsilesidir. Çoğunluğu Doğu Karadeniz'dekilere benzer nemli ormanlarla kaplıdır.

İl sınırları içerisinde Alt Paleozoyik’ten günümüze kadar bütün jeolojik devirlere ait birimleri görmek mümkündür. Güney Amanoslarda Mesozoyik yaşlı ofiyolitler yoğunlukta iken, orta Amanoslar’da Paleozoyik ve Mesozoyik yaşlı kalkerler yüzeylenmektedir. İlin güney ve güneydoğu kesimlerinde ise Tersiyer yaşlı kalkerler hâkimdir. Amik Ovası, akarsu vadileri ve kıyı ovaları Kuvaterner yaşlı alüvyal dolgularla kaplıdır. Bu dolgular Hassa yakınlarında genç bazalt akıntıları ile örtülmüştür.

Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita

AMANOS NERESİ?

Hatay ve çevresi yoğun tektonizmaya maruz kaldığından yeryüzü şekilleri açısından çeşitlilik gösterir. Başlıca yüzey şekilleri; dağ, plato ve ovalardan oluşur. En önemli dağlık alan, Amik ovasının içinde yer aldığı graben alanı ile Akdeniz arasında adeta bir set gibi yükselen ve kuzeydoğu-güneybatı yönünde uzanış gösteren Amanos Dağları’dır. Bu dağların il içindeki en yüksek noktasını Hassa’nın batısındaki Mığır Tepe (2240 m) oluşturur.

Amanos Dağları’nın doğusunda, dağların uzanışına paralel graben alanı yer alır. Bu grabenin tabanında Amik Ovası bulunur. Bu ova ilin en önemli ve en verimlitarım alanını oluşturur.

İlde yıllık ortalama toplam yağış miktarı 562.2–1216.3 mm’ler arasında değişir.En fazla yağış kış aylarında, en az yağış yaz aylarında düşer. Yağışta dikkatçeken bir diğer özellik ise Dörtyol’un doğusundaki Amanos Dağları’nın denizdengelen hava akımlarına dik uzanış göstermesi ve buna bağlı oluşan orografik yağışlardan dolayı yıllık ortalama 1500 mm civarında yağış almasıdır.
Amanos Dağları’nın Dörtyol’un doğusuna denk gelen kısmında kayın, fındıkve ıhlamur gibi Karadeniz bitki örtüsüne ait türler görülür.

AMANOS DAĞLARI HARİTA

Amanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları haritaAmanos Dağları nerede? Amanos neresi? Amanos Dağları harita

 

Okan Gül
Video Editörü
HABERE YORUM KAT