1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Amasya'da 2 bin 400 yıllık ateş tapınağı bulundu
Amasya'da 2 bin 400 yıllık ateş tapınağı bulundu

Amasya'da 2 bin 400 yıllık ateş tapınağı bulundu

Amasya'da yürütülen Oluzhöyük kazılarında Pers dönemine ait 2 bin 400 yıllık ateş tapınağı bulundu

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, “Anadolu"da Pers dönemine ait bir tapınak ilk defa bulunuyor. Ateşin kutsal sayıldığı Zerdüşt dininin belki en erken dönemlerini burada arkeolojik olarak saptayabiliyoruz” dedi.

ZERDÜŞT DİNİ

M.Ö. 425-400"lü yıllarda yapılan tapınağın Zerdüşt dininin oldukça erken bir dönemine ait olduğunu gözlemlediklerini ayrıca varlığını 2014 yılından beri bildikleri ancak tümüyle ortaya çıkartılmasının 3 yılı bulduğunu anlatan Prof. Dr. Dönmez, “İran"da bile bu kadar erken döneme ait bir ateş tapınağı yok. İran"daki Zerdüşt diniyle ilgili tapınaklar genellikle Sasani dönemine ait. Burada Pers dönemine ait, Akhaimenid dönemine ait ilk defa böyle bir ateş tapınağı bulduk. Bu tabi din tarihi için çok heyecan verici bir gelişme. Anadolu"nun din tarihi burada değişmeye başlıyor ve Amasya"nın da ne kadar kutsal bir coğrafya olduğunu, dinler açısından da ne kadar önemli bir coğrafya olduğunu burada görüyoruz” dedi.

 

ATEŞ ÇUKURUNDAN SİKKE ÇIKARILDI

10 uygarlığın izlerinin ortaya çıktığı 10 yıldır süren Oluzhöyük kazı alanına yaptığı ziyarette tapınaktaki ateş çukurunu kazan öğrencilerin bulduğu sikkeyi inceleyen Amasya Valisi Salih Işık da, “Bu tarihi ulusal ve uluslararası bir miras olarak çıkarmamız gerekiyor. Dünyaya, dünya kültürüne, insanımıza hediye etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda bunu turizme kazandırıp bir anlamda da bunu ticari olarak değerlendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.