1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Amerika Birleşik Devletleri'nden İran'a yaptırım açıklaması!

Amerika Birleşik Devletleri'nden İran'a yaptırım açıklaması!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Pompeo, "Elçilere saldırı olacağına dair bilgi aldık. " açıklamasında bulundu. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı yaptığı açıklamada İran'a yeni yaptırımları yürürlüğe koyduklarını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nden İran'a yaptırım açıklaması!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Pompeo, "Elçilere saldırı olacağına dair bilgi aldık. " açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı da yaptığı açıklamada İran'a yeni yaptırımları yürürlüğe koyduklarını belirtti.

Pompeo'nun açıklamasından satırbaşları:

- İran'ın davranışları devam ettikçe yaptırımlar da devam edecek.

- İran'ın ne zaman nereye saldıracağını bilmiyorduk, ama saldıracaklarını biliyorduk. Süleymani büyük çapta saldırılar planlıyordu.

- Elçiliklere saldırılar olacağına dair istihbarat vardı.

- ABD'nin yaptırımları İran'ın güvenlik sistemini kalbinden vuracak. Yaptırımlar İran'ın terörü finase kapasitesini düşürmüştür. Daha fazla paraları olsaydı daha çok teröre finanse edeceklerdi.

- İran'ın uygun bir şekilde davranmasını sağlamak ve dünyayı terörize etme çabalarından vazgeçme çabaların engellemek istiyoruz.

- Uçağın İran füzesi ile düşürüldüğünün muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Bölgede soruşturmalar devam ediyor. O uçağın başına ne geldiğini öğreneceğiz. Tüm dünyanın uygun adımları atacağını düşünüyoruz.

- Eğer bunlar yapılmasaydı İran'ın eline gelir geçecekti ve teröre yarayacaktı. Ekonomik gelirlerini azaltmak önemli bir etkidir. Şunu da eklemem gerekiyor, İran'da neler yaşandığını görmek lazım. Onlarca milyar dolarlık açıkları var. Zor kararlarla karşı karşıyalar. Halkın iradesi mi, Hizbullah mı? Rejimin önünde çok zorlu sorunlar var. İran halkına hak ettikleri gibi davranılmasını umuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri'nden İran'a yaptırım açıklaması!

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in açıklamaları:

- İran'a yönelik imalat, madencilik tekstil alanlarında yaptırımlar var. Ekonomik olarak önemli zarar verdik.

- Avrupa'daki müttefiklerimizle görüştük. Onlara İran'ın nükleer anlaşmaya uymadıklarını belirttik.

- İranla tekstil ve enerji gibi alanlarda ticaret yapan herkes yaptırım kapsamına alınacak.

- Alimünyum ve demir sektöründe bulunan 17 firma yaptırım uygulandı.

- 8 üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT