1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. Amerika'dan karar çıktı: Huawei ile yola devam!

Amerika'dan karar çıktı: Huawei ile yola devam!

Çin'in en büyük akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Huawei, Amerika ile olan buzları eritti. Markayla olan geçici lisans sözleşmesini uzatmaya karar verdi.

Amerika'dan karar çıktı: Huawei ile yola devam!

Huawei, ABD ile yola devam edecek. Akıbeti belirsiz olan duruma göre çıkan sonuç "yola devam" kararı oldu.

Amerika hükümeti ile Çinli teknoloji devi Huawei arasındaki sular durulmuyor. 2018’den bu yana Trump hükümeti, Çin’in en büyük telekomünikasyon şirketi üzerine gözle görülür bir baskı kuruyor. Son olarak geçtiğimiz gün ABD Ulusal Güvenlik Merkezi, Çinli üretici hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu. 

Amerika Huawei ile yola devam dedi

2019’da Huawei’ye karşı ambargo kararı alan Trump hükümeti, Çinli üretici için geçici lisans süresi belirlemişti. İlk etapta 3 ay olarak belirlenen bu süre 18 Kasım’da sona ermişti. Trump hükümeti, bu lisans süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar vermiş ve bu süre içerisinde de Çinli üretici üzerine süren soruşturmaların devam edeceğinin mesajını vermişti.

huawei-1-zqiz.jpg

18 Şubat itibariyle, Huawei için verilen geçici lisansın süresi bir kez daha sona erecek. ABD eğer bu lisansı bir kez daha yenileme kararı almasaydı, Huawei ABD merkezli hiçbir şirketle ticari ilişki içerisine giremeyecekti. Bu Çinli üretici için ciddi anlamda sıkıntı oluşturabilirdi.

Nitekim beklenildiği gibi oldu ve ABD hükümeti, Huawei ile yola devam kararı aldı.

Yapılan açıklamada Huawei ile olan geçici lisans sözleşmesinin 45 gün daha uzatıldığı belirtildi. Yani Çinli şirket, önümüzdeki 45 günlük süre içerisinde de Amerika merkezli şirketlerle sıkıntısız bir şekilde ticari ilişkilerini yürütebilecek.

HABERE YORUM KAT