1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Amerika Kuzey Kore son dakika: Trump yeni tehdit etti

Amerika Kuzey Kore son dakika: Trump yeni tehdit etti

ABD Başkanı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Guam Adası'nı bir kez daha açıktan tehdit ederse buna pişman olacağını söyledi

Amerika Kuzey Kore son dakika: Trump yeni tehdit etti

Twitter hesabından Kuzey Kore"ye yönelik sert açıklamalarından sonra tatilini geçirdiği New Jersey"deki golf kulübünde gazetecilerle bir araya gelen Trump, Pyongyang"a yönelik tehditlerini sürdürdü.

"SÖZLERİMDEN MUTLU MİLYONLARCA İNSAN VAR"

Açıklamalarının tansiyonu yükselttiğine yönelik eleştirileri yanıtlayan Trump, "Bu ülkede benim söylediklerimden mutlu olan onlarca milyon insan var çünkü nihayet ülkemiz ve gerçekten ulusumuz ve dostlarımız için dik duran bir başkan var." dedi.

"TEHDİTLERİ YANINA KALMAYACAK"

Trump, Kim Jong-un"u kastederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnanın bana bu adamın yaptıkları yanına kalmayacak. Açık bir şekilde bir tehdit savurursa -ki bunu yıllardır yapıyor, ailesi yıllarca yaptı- veya Guam"a ya da Amerikan toprakları veya bir müttefikine yönelik bir şey yaparsa bundan gerçekten pişman olacak ve gerçekten çabuk pişman olacak."

"SÖZLERİM GAYET AÇIK"

Twitter hesabında paylaştığı "silahlarımız dolu ve hedeflerine kilitli" ifadesinin sorulması üzerine Trump, sözlerinin oldukça açık olduğunu, her şeyi dikkatlice ele aldıklarını ve sözlerinin ağırlığının iyi anlaşıldığını umduğunu dile getirdi.

Donald Trump, "Kastettiğim şeyi söyledim ve umuyorum ki tam olarak ne söylediğimi ve o sözlerin anlamlarını anlamışlardır." açıklamasını yaptı.

"MÜCADELEDEN BAŞKA SEÇENEĞİM KALMADI"

Daha sonra Trump"a, ABD"nin Kuzey Kore ile gizli kanallardan iletişim kurduğu iddialarını hatırlatıldı. Bunun üzerine Trump, artık görüşmelerde bir ilerlemenin olup olmamasını konuşmadıklarını ifade etti.

Kendisinden önceki hükümetlerin Pyongyang"a yüklenmediği görüşünü savunan Trump, "Benim mücadele etmekten başka seçeneğim kalmadı ve ben de mücadele ediyorum. Ya çok çok kısa bir sürede başarılı olacağız ya da başka bir şekilde başaracağız." değerlendirmesinde bulundu.

"MERKEL ABD"Yİ KASTETMİYOR"

Almanya Başbakanı Angela Merkel"in Kuzey Kore sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğine yönelik ifadeleri de anımsatılan Trump, "O belki Almanya için konuşuyor. Almanya için konuşsun o. Benim çok iyi bir arkadaşım, çok iyi bir insan, çok iyi bir kadın, İvanka"nın da çok iyi bir arkadaşı. Kesinlikle ABD"yi kastetmiyor." diye konuştu.

"VENEZUELA İÇİN ASKERİ SEÇENEK DE HAZIR"

Venezuela"daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren şiddet olaylarına yönelik seçeneklerinin neler olduğu sorulan Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım." dedi.

Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT