1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Amerikan medyası gizli belgeleri yayımladı! 18 yıllık hezimet...

Amerikan medyası gizli belgeleri yayımladı! 18 yıllık hezimet...

Amerikan medyasına yayımlanan gizli belgeler ile Amerika Birleşik Devletleri'nin üst düzey yetkililerinin Afganistan'daki savaşa ilişkin gerçekleri gizledikleri ortaya çıktı. Üst düzey yetkililer, farklı bir tablo çizip ülkedeki 18 senelik savaşın artık kazanılamayacağı gerçeğini çarpıttıkları belirtildi.

Amerikan medyası gizli belgeleri yayımladı! 18 yıllık hezimet...

Vietnam Savaşı'na ilişkin gerçekleri de gizli belgeleri yayımlayarak ortaya koyan ilk medya kuruluşlarından olan Washington Post, bu kez Amerika Birleşik Devletleri'nin 2002 yılından bu zamana işgal ettiği Afganistan'la ilgili gizli belgeleri ele geçirdi.

Washington Post'un yayımladığı, Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Katar'da Taliban ile masaya oturduğu dönemde ortaya çıkan gizli belgeler, Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da da başarısız olduğunu ortaya koydu.

Ele geçirilen 2 bin sayfalık belge, Afganistan'daki savaşta doğrudan rol oynamış, yetkili, general ve diplomatların görüşlerinden oluşuyor.

Görüşlerine başvurulanlardan 400'den fazlası Afganistan'da işlerin yolunda gitmediğini ve ABD'nin ülkede bir bataklığa saplandığını ifade etti.

Belgelerde, Eski Başkanlar George W. Bush ve Barack Obama döneminde Beyaz Saray'da Afganistan masasının başındaki Korgeneral Douglas Lute, "Afganistan'ı temel olarak anlamaktan uzaktık. Ne yaptığımızı bilmiyorduk. Nasıl bir yükün altına girdiğimizin farkında değildik." ifadesini kullandı.

Görüşlerine yer verilen yetkililerin büyük bölümü, ABD'nin halen Afganistan'da yürüttüğü stratejinin yanlış olduğunu, yetkililerin bunu bildiğini ancak kamuoyuna açıklamadığına dikkati çekti.

Belgelerde başkan seviyesinden orta düzey yetkililere kadar kamuoyuna yapılan tüm açıklamalarda, sahadaki verilerin çarpıtıldığı ortaya çıktı.

Afganistan'da terörle mücadele konusunda Amerikan askerlerine 2013-2014 döneminde üst düzey danışmanlık yapan eski Albay Bob Crowley, "En iyi resmi ortaya koymak için tüm veriler değiştirildi. Örneğin anketler tamamen güvenilmezdi ancak yaptığımız her şeyin doğru olduğunu belirtecek şekilde düzenleniyordu." değerlendirmesinde bulundu.

SAVAŞIN MALİYETİ TAM OLARAK HESAPLANMADI

Belgelere yansıyan diğer bir nokta ise savaşın maliyetlerine ilişkin. Yetkililerin belgede sıklıkla dile getirdiği ancak kamuoyuna tam olarak yansımayan diğer bir gerçek ise savaşın maliyetinin tam olarak hesaplanmadığı.

Savaşa resmi rakamlara göre 934 ile 978 milyar dolar harcandığı ifade edildi ancak buna Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) operasyonları ve Savaş Malülleri Yönetiminin harcamaları gibi yan harcamaların dahil olmadığı belirtildi.

Pentagon verilerine göre, 2001'den bu yana 775 bin Amerikan askeri Afganistan'da görev yaptı. Bunlardan 2 bin 300'ü öldü, 20 bin 589'u yaralandı.

HABERE YORUM KAT