1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anadolu Ajansı Havan Topu dedi.. Savcılık Yalanladı!

Anadolu Ajansı Havan Topu dedi.. Savcılık Yalanladı!

Anadolu Ajansı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmada, havalimanına 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığını iddia etti. Savcılık haberi yalanladı.

Anadolu Ajansı Havan Topu dedi.. Savcılık Yalanladı!

Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberi göre, 1 kişinin hayatını kaybettiği, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronundaki patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmada, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığının tespit edildiği bildirildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlamanın nedenine ilişkin Anadolu Ajansı'nın abonelerine duyurduğu haberi yalanladı. Dosyada havan mermisiyle ilgili bilginin olmadığını açıkladı.

İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, 23 Aralık'ta meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında incelemeler devam ediyor.

ORMANLIK ALANDA HAVAN TOPUNU SABİT TUTMAYA YARAYAN ÇATAL AYAK BULUNDU

Patlamanın ardından emniyet tarafından havalimanı ve çevresinde yapılan incelemelerde, Tuzla Orhanlı köyü ile havalimanı arasında kalan ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayak bulundu.

2 KM MESAFEDEN 4 HAVA MERMİSİ ATILMIŞ

İncelemede, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alandan gece 02.15 sıralarında 4 havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden 3'ünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespit edildi.Patlayan mermilerden dağılan şarapnel parçalarının çevredeki uçaklara ve temizlik görevlilerine isabet ettiği bildirildi.

Ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılık, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

2 KİŞİ YARALANMIŞ, BİRİ HASTANEDE HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda 23 Aralık'ta sebebi belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiş, temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu elinden, Zehra Yamaç ise kafasından yaralanmıştı.

Yamaç, kaldırıldığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti.

PATLAMAYI TAK ÜSTLENMİŞTİ ANCAK, GÜVENLİK KAYNAKLARI DOĞRULAMADI

Patlamayı olaydan 3 gün sonra TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) adlı terör örgütü üstlenmişti. Örgütün internet sitesinde, "Havan toplarıyla yapılan bu saldırı aynı zamanda yeni dönem eylemselliğimizin de başlangıcı olacaktır" denilmişti. Ancak güvenlik kaynaklarından, açıklamaya ilişkin herhangi bir doğrulama gelmedi.

SAVCILIK ANADOLU AJANSI'NI YALANLADI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki patlamanın nedenine ilişkin Anadolu Ajansı'nın abonelerine duyurduğu haber nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun imzalı basın açıklamasında, "Başsavcılığımız yargı sınırları içerisinde bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında 23 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen ve bir vatandaşımızın ölümüne sebep olan patlamayla ilgili olarak, bugün bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada havalimanındaki patlamanın nedeninin havan topu mermisinin atılması olduğu ve ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayakların bulunduğuna yönelik gerçek dışı haberler yapılıp yayıldığı tespit edilmiştir" denildi.

"HAVAN TOPU BİLGİSİ DOSYADA MEVCUT DEĞİL"

Patlamaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Soruşturma halen devam etmekte olup, henüz sonuçlanmamıştır.

Basında ve sosyal medyada yer alan haberlerdeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı gibi patlamanın nedeninin havan topu olduğuna ve yine havan topu atışında kullanılan çatal ayakların elde edildiğine dair bir bilgi Başsavcılığımız soruşturma dosyasında mevcut olmayıp bu hususta Başsavcılığımızca hiçbir basın yayın organına herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Başsavcılığımızca olayın her yönü, detaylı olarak gizli ve titiz bir şekilde araştırılmakta olup sonuçlandığında ayrıca bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" cümleleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT