1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anayasa Mahkemesinin Red Günü

Anayasa Mahkemesinin Red Günü

Anayasa Mahkemesinin Red Günü

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin Ankara Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş’ın yerel seçimlerde hakkının ihlal edildiğine ilişkin bireysel başvurusunu reddetti. Yüksek Mahkeme, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın “şike” davasına ilişkin bireysel başvurularını da reddetti.

Anayasa Mahkemesi, CHP Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın bireysel başvurularını görüştü.

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ile CHP'nin yerel seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı başvuruları reddetti.

ADAY OLAMAZ BAŞVURUSUNA RET

Yüksek Mahkeme, Başbakan Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı adayı olamayacağına ilişkin CHP'li Mahmut Tanal ile LDP’nin yaptığı başvuruyu da reddetti. CHP'li Tanal, bireysel başvurusunda Başbakan Erdoğan'ın kendisinin ve ailesinin yüzlerce yolsuzluk, rüşvet, irtikap, ihaleye fesat karıştırma, zimmet ve kalpazanlık suçlarından dolayı dosyaları bulunduğunu belirterek, tüm bu vasıflar ve niteliklere sahip bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti Devletinde cumhurbaşkanı olması mümkün olmayacağını iddia etmişti. Başvurusunda Cumhurbaşkanı adayının tarafsız olması gerektiğini belirten Tanal, hakkında kapatma davası açılan AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla, "demokratik, laik cumhuriyet ilkelerine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği için" hazine yardımından mahrum bırakıldığını da hatırlatmıştı. LDP ise Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Başbakanlıktan istifa etmesi yönünde karar alması için bireysel başvuruda bulunmuştu.

-BAŞVURU YOLLARI TÜKETİLMEDİ-

Yüksek Mahkeme, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım'ın şike davasıyla ilgili yaptığı başvuruyu, reddetti. Anayasa Mahkemesi, Yıldırım’ın başvurusunu yerel mahkemede yeniden yargılama başladığından başvuru yolları tüketilmediği gerekçesiyle kabul etmedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Futbolda Şike'' davasında hakkında verilen hüküm Yargıtay tarafından onanan Fenerbahçe Başkanı Yıldırım'ın yargılanmasının yenilenmesine karar vermişti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT