1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 2016'da Açılacak

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 2016'da Açılacak

Toplamda 235 milyon dolara mal olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın yüzde 80'ini tamamladı.

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı 2016'da Açılacak
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Ankara YHT Garı'nın tanıtım toplantısında, mayıs ayında açılışını planladıkları söz konusu garın yüzde 80'inin tamamlandığını dile getirdi. Özdemir, garın sadece bir ulaşım istasyonu olarak değil; alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan buluşma noktası olarak planladıklarını kaydetti. Yap-işlet-devret projesi olan Ankara YHT Garı ihalesini 2013'te Cengiz-Kolin-Limak olarak 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek aldıklarını anımsatan Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan projenin bugün itibarıyla yüzde 80'ini tamamladıklarını dile getirdi.

AYDA 3 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK

Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garında 140 odalı otel, 185 perakende alanı ve 2 bin 500 araçlık bir kapalı otopark olacağı bilgisini veren Özdemir, şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve İstanbul yüksek hızlı tren seferlerinin yapıldığını, 2016'da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren bağlantılarının da ekleneceğinin altını çizdi. Özdemir, takip eden yıllarda ise Antalya, Adana, Erzincan ve Kars bağlantılarının da açılmasının planlandığını belirtti.

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, ofisler, mağazalar ve yeme-içme mekanlarını kiralama konusunda çalışmaların yapıldığını aktardı. Özdemir, 3. havalimanında şimdiye kadar 1 milyar euronun üzerinde harcama yaptıklarını ama bu rakamı az bile bulduklarını ifade etti. Özdemir, Ankara metrolarından önemli bir istasyonun da Ankara YHT Garı ile irtibatı olacağını belirterek, ayda 3 milyon, senede de 35-36 milyon yolcu beklediklerini kaydetti.

AKKUYU'DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise Mersin'de inşa edilecek Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili şu anda kendilerine tebliğ edilmiş herhangi bir şeyin olmadığını, çalışmalarının devam ettiğini, herhangi bir durdurma olacağını zannetmediğini belirtti.

HABERE YORUM KAT