1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ankara’dan Çanakkale’ye

Ankara’dan Çanakkale’ye

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Çanakkale ruhunu Türkiye'nin geleceği gençlere aktarmayı görev saydıkları için her...

Ankara’dan Çanakkale’ye

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Çanakkale ruhunu Türkiye'nin geleceği gençlere aktarmayı görev saydıkları için her yıl savaşın yaşandığı topraklara öğrenci gönderdiklerini belirterek, "Bir ülkenin gücü sadece askeri kuvvet değil, aynı zamanda ekonomisidir, sanayisidir, yetişmiş insan gücüdür, bilimidir, fennidir" dedi.

ATO, Çanakkale Zaferi'ni yaşandığı topraklarda öğrenmesi için 11 yıldan bu yana gönderdiği öğrenci sayısını bu yıl ekleyeceği 5 bin öğrenciyle 32 bine çıkartıyor. ATO'nun Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği "Dünden Bugüne Çanakkale" eğitim gezilerinin 12'ncisinin ilk kafile uğurlama töreni, MEB Şura Salonu bahçesinde yapıldı. Törende Çanakkale'ye doğru yola çıkacak öğrencilere hitap eden ATO Başkanı Gürsel Baran, "Tarihimizin en şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Savaşı'nı sadece tarih derslerine ait bir konu olarak okuyup geçmenizi değil, anlamanızı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Çanakkale Zaferi'yle Türk milletinin gücünü tüm dünyaya ilan ettiğini, İstiklal Savaşı'yla da kanıtladığını anlatan Baran, Çanakkale Savaşı'nın sadece kitaplarda yer almadığını, kahramanlık hikayesi olarak dilden dile aktarıldığını kaydetti. Bir ülkenin gücünün sadece askeri kuvveti olmadığının altını çizen Baran, şunları söyledi:

"General Sir Hamilton idaresindeki İngiliz askerleri savaşmak üzere Çanakkale'ye yola çıkacakken, İngiliz şirketlerinden birer mektup alırlar. Bu mektuplarda söz konusu savaşın önemine dikkat çekilirken; gazi olup dönenlere şirketlerde göreve başlatılacaklarına dair vaatler yer alır. Şehitlerin ise ailelerinden biri istihdam edilecektir. Yani İngiliz sermayesi, İngiliz hükümetinin Çanakkale Boğazı'nı ele geçirmek için başlattığı haksız mücadelede sorumluluk üstlenmiş, topraklarından kilometrelerce ötede savaşan askerlerine "gazi olursam ne olacak, ölürsem geride kalanlarıma ne olacak" kaygısı olmadan savaşmaları için moral desteği vermiştir. Aynı dönemde bizim kahraman askerlerimize memleketlerindeki muhtarlardan mektup gelmiştir. Bu mektuplarda ise ne yazık ki pek çok asker evladının açlık ve hastalıkla baş edemeyerek vefat ettiği bilgisi paylaşılmıştır. Bir tarafta askerlerine ekonomik güvence veren büyük İngiliz şirketleri, bir tarafta köydeki çocukları açlıktan ölen askerlerimiz. Neden çok çalışmamız gerektiğini bundan daha iyi anlatan bir durum olabilir mi? Bu ülke, Çanakkale ile başlayan Kurtuluş Savaşı ile zirve noktasına varan savaşlarda sadece düşmanla değil, yoklukla da savaşmış; güçlü ekonominin önemini kavramıştır. Bu da demek oluyor ki bir ülkenin gücü sadece askeri kuvvet değil, aynı zamanda ekonomisidir, sanayisidir, yetişmiş insan gücüdür, bilimidir, fennidir. İşte bu yüzden Çanakkale'ye gittiğinizde göreceğiniz "Dur yolcu" yazısına iyi bakın. Birkaç dakika durun ve Çanakkale ruhunu idrak edin."

Baran gençlere seslenerek, "Yetişip meslek edindiğinizde, ister mühendis, mimar olun, ister öğretmen, doktor, esnaf; hangi işi yaparsanız yapın hakkını vererek çalıştığınızda bu topraklarda bugüne kadar şehit düşen atalarımızın bıraktığı mirasa layık olursunuz" diye konuştu.

ATO Başkanı Baran, konuşmasının sonunda İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" isimli şiirini okudu.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı da yaptığı konuşmada, geziye katkıda bulunan ATO Yönetim Kurulu ve Meclisine teşekkür etti. 102 yıl önce Çanakkale'de savaşanların kendilerinden sonraki nesillerin özgürce yaşayabilmesi için canlarını feda ettiklerini belirten Bardakcı, "O zamanki 22 milyon metrekarelik Osmanlı Devleti topraklarında kim varsa, hangi şehirler varsa hepsinden orada şehitleri göreceksiniz. Sadece şu anki Türkiye sınırları içerisindeki iller değil, Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Afrika'dan, Ortadoğu'dan birçok şehirden şehitlerin isimlerini okuyacaksınız. O günlerin şartlarında nasıl mücadele verildiğini, bağımsızlık, özgürlük, vatan, bayrak, bugünler ve sizler için orada hangi güçlüklerle özgürlük mücadelesi verildiğini orada birebir göreceksiniz" şeklinde konuştu.

Törende Çanakkale'ye gidecek öğrencileri temsilen Altındağ Örnek Atıf Bey Ortaokulu öğrencisi Yeliz Çiftçi ve Yenimahalle Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Muhammed Onur Gezgin birer konuşma yaptı.

İlk kafilede 9 okul yer aldı

"Dünden Bugüne Çanakkale" eğitim gezilerinin ilk kafilesinde, Pursaklar Ayyıldız Anadolu Lisesi, Altındağ Seymenler Ortaokulu, Altındağ Örnek Atıfbey Ortaokulu, Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yenimahalle Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keçiören Şehit Ahmet Özsoy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keçiören Genç Osman Anadolu Lisesi, Mamak Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi, Mamak Battalgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 235 öğrenci, 15 de öğretmen yer aldı. Törende, Altındağ Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan mehteran takımı gösteri yaptı.

ATO yarışma düzenleyecek

Ankara Ticaret Odası, bu yıl toplamda 5 bin öğrencinin katılacağı Çanakkale gezilerinin ardından geziye katılan öğrenciler arasında resim, fotoğraf ve kompozisyon yarışması düzenleyerek, ödüller verecek.

Ankara’dan Çanakkale’ye

Ankara’dan Çanakkale’ye

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT