1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Antalya Dev Camii, Aynı Anda 30 bin Kişi İbadet edecek

Antalya Dev Camii, Aynı Anda 30 bin Kişi İbadet edecek

Tamamlandığında Antalya'nın en büyük camisi olmaya aday olan Antalya Ulu Cami'nin içerisinde aynı anda 30 bin kişi ibadet edebilecek.

Antalya Dev Camii, Aynı Anda 30 bin Kişi İbadet edecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, tamamlandığında Antalya’nın en büyük camisi olmasını planladığı ’Antalya Ulu Cami’ projesinin tanıtımını Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) konferans salonunda, İl Müftüsü Osman Artan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen toplantıda gerçekleştirdi.
30 BİN KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDECEK

Otogar karşısında, Antalya Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nın kesiştiği yerde 42 bin 800 metrekare alanda yapılacak caminin 10 bin kişi kapalı, 20 bin kişi ise açık alanda aynı anda ibadet edebileceği belirtilirken, caminin 13 bin metrekaresi yeşil alan olarak hazırlanırken kubbenin yüksekliğinin 53 metre, çapının ise 42 metre olarak tasarlandığı ifade edildi. 4 minareli caminin minare boyları ise ikisi 87 metre, diğer ikisi de 77 metre olacak şekilde tasarlandı. Ayrıca caminin içerisinde 450 kişilik konferans salonu, kültür merkezi, kafe, restoran, külliye ve çocuk oyun alanlarının olması planlanıyor.

CAMİ İÇERİSİNE MÜZE VE ÇOCUK OYUN ALANLARI

Caminin kaplamasının beyaz taşlarla yapılacağını ifade eden Türel, caminin modern teknoloji ile bütünleştiğini ve Osmanlı mimarisini taşıdığını belirterek şunları söyledi:

"Caminin mimarisi modern teknoloji ile bütünleşmiş ve Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyacak. Kaplaması beyaz taşla yapılacak. Caminin İslam Sanatları Müzesi önemli bir parçası olacak. İçerisindeki müze ile Antalya’ya kültür başkenti olması şanına yakışan bir müze kazandırmış olacağız. 450 kişilik konferans salonu, el sanatları ile ilgili bir kültür merkezi ve cami külliyesi yer alacak. Müzenin yanında restoran kafeler, çocuk bakım merkezleri ve çocuk oyun alanları da yapıyoruz. Çocuklar bu alanda zaman geçirirken kadınlarımız ve aileler ise burada namaz kılıp ibadetini yapabilecek. Antalya’ya yeni bir cazibe merkezi ve yeni bir yaşam alanı kazandırıyoruz. Gerçekten bahtiyarım"

2017'DE TAMAMLANACAK

Başkan Türel, caminin yapımına 2015 yılında başlanacağını ve 2017 yılında tamamlanacağını da sözlerine ekledi. Türel, taslak proje olduğu için maliyetinin ise henüz belli olmadığını söyledi.

HABERE YORUM KAT