Antalya Hestourex açılıyor

Dünya'da ilk kez Antalya'da düzenlenecek Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex'e sayılı günler kaldı.

Antalya Hestourex açılıyor

Dünya'da ilk kez Antalya'da düzenlenecek Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex'e sayılı günler kaldı. Antalya Expo Center'da 6-9 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek fuara 150 ülkeden 4 bin kişilik satın alma heyetleri katılacak. Fuar sayesinde Antalya'da turizmin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığı, medikal, spor ve alternatif turizmin 12 ay sürdüğü anlatılacak.

Dışişleri Bakanlığı çatısı altında düzenlenen ve Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex, 6-9 Nisan tarihleri arasında Antalya Expo Center'da düzenlencek. Dünyanın en iyi destinasyonları arasında yer alan turizmin başkenti Antalya'nın sadece yaz sezonunda değil, yılın 12 ayında da ziyaret edilebilecek bir kent olduğunu göstermek amacıyla bir araya gelen sağlık sektörünün önde gelenleri ile spor ve turizm temsilcileri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun himayesinde dünyada bir ilki gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

40 kişilik ekip çalıştı

İlk olarak 1 yıl önce toplanan Hestourex Danışma Kurulu, katılımcı sayısı ve ülkelerin belirlenmesi, fuar alanı, stantlar, katılımcı firmalar ve organizasyon yapısıyla ilgili çalışmalara başladı. 150 ülkeden 4 bin katılımcıya ulaşmayı hedefleyen Hestourex Danışma Kurulu, fuara birkaç gün kala hedefini yakaladı. Organizasyon bünyesinde kurulu 40 kişilik Call Center ekibi, ülkelerdeki satın alma heyetlerini arayarak, fuarın içeriğiyle ilgili kendi dillerinde bilgiler verdi. Teklif götürülen tüm ülkeler, duydukları memnuniyeti dile getirerek fuara katılım için rezervasyon onaylarını verdi.

Bakan Çavuşoğlu her programda önemini anlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldığı tüm programlarda Hestourex'in önemine değindi. Dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Bunu sürdürülebilir bir hale getirmemiz gerekiyor. Antalya'nın sağlık turizminde artık merkez olması lazım. Marka üniversitelerimiz var, araştırma hastanelerimiz var. Kalp hastalıkları, kanser tedavileri ve organ nakilleriyle ilgili orta ve uzun vadeli tedavilerde de öne çıktığımız zaman bunu rahatlıkla başarabiliriz. Turizmde birkaç sektöre bağlı kalmamamız lazım" dedi. Çavuşoğlu, Hestourex'le hem Antalya hem de Türkiye'nin turizmde geniş bir alana yayılacağının altını çizdi.

"Hedef yeterli kalitede sağlık hizmetine ulaşamayan nüfus"

Türkiye'nin gerek coğrafi yapısı, gerekse doğal güzellikleri ve tabiatıyla sağlık ve spor turizmine çok elverişli bir ülke olduğunu belirten Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, "Etrafımızdaki ülkelerde sağlık harcaması yapabilecek ama yeterli kalitede sağlık hizmetine ulaşamayan büyük bir nüfus yaşamakta. Biz bu nüfusu sağlık turizminde hedef kitle olarak seçmiş bulunuyoruz. Bu kongre ve fuarda etrafımızdaki coğrafyada Orta Doğu'dan, Balkanlar'dan, Afrika'dan ve Avrupa'dan katılımcılar olacaktır" dedi.

"Sağlık turizmi yükselen bir trend"

Türkiye'de zaman zaman turizmde yaşanan olumsuzluklara rağmen sağlıkta dönüşüm programının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla sağlık turizminde devamlı yükselen bir trendin devam ettiğine dikkati çeken Yılmaz, "Gerek sayı, gerek gelir anlamında daha fazla turisti misafir edebilmekteyiz. Hestourex'te sağlık turizmindeki talebi daha da canlandırmaya faydalı olacaktır. Çünkü 6 kıta ve 150 ülkede 4 bine yakın profesyonel alım heyeti ülkemizde misafir olacak. Antalyamızda hastanelerimizi gezecekler, gerek özel sektörün gerek kamu sektörünün fiziki alt yapısının, güzelliklerini ve teknolojik alt yapısının yanı sıra hekim ve sağlık çalışanı kalitemizle de öne çıkacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Yunan hastalar için önemi arttı"

Yunanistan'da hükümetin sağlık politikaları nedeniyle vatandaşlarına sağlık hizmeti vermekte güçlük çektiğini, Almanya'nın ise yaşlanan nüfusa bakmak için personel arayışına girdiğine değinen Necat Yılmaz, "Gerek ilaç temininde, gerek tıbbi malzeme temininde, gerekse de personel temininde sıkıntıları var. Almanya'da da büyük bir doktor açığı ve sağlık personeli açığı yaşanıyor. Nüfusları yaşlanıyor ve bu yaşlanan nüfusa hizmet edecek yeterince sağlık personeline sahip değiller. Yunanistan da vatandaşlar da doğal olarak bu konuda Türkiye'yi lider gördükleri için ülkemize sağlık hizmeti almak için geliyorlar. Sadece Yunanistan değil yakın komşularımız Orta Doğu, Türki Cumhuriyetleri, Rusya, Avrupa ve Afrika'dan sağlık turisti hastasını ülkemiz kabul etmekte. Antalya için baktığımızda Alman vatandaşları, İran vatandaşları ve Rus vatandaşları sağlık turizminden faydalanıyor. Afrika'dan ve Asya'dan da birçok vatandaş ülkemize geliyor. Örneğin bir diş tedavisini gelip hızlı bir şekilde yaptırıyorlar. Diyaliz hastaları özellikle tatil için gelirken diyaliz merkezlerinin bulunduğu bölgelerde tatillerini yapabiliyorlar" dedi.

Tatil için aranan yeni özellikler

Yaşlı ve hasta turistlerin tatil yapacakları yeri belirlerken sadece deniz, kum, güneş değil nitelikli sağlık merkezlerine de bakacaklarına dikkati çeken Yılmaz, "Eğer ben tatile gideceksem ve bir hastalığa sahipsem onlara muhakkak bakıyorum. Yani gittiğim ülkede yeterince sağlık hizmeti var mı? Gideceğim otelin yakınında bir hastane var mı? gibi bence bundan sonra da buna dikkat edecekler. Otellerimiz çok iyi, 5 yıldızlı. Hastanelerimizde artık 5 yıldızlı olmaya başladı. Çok nitelikli hastanelere sahibiz. Şehir hastaneleri de devreye girmeye başladıkça, sağlık turizminde ülkemiz rakipsiz hale gelecek, gerek Sağlık Bakanlığımız gerek Dışişleri Bakanlığımız bu konuyu oldukça önemsiyor" açıklamasında bulundu.

Hacıcaferoğlu: "Spor turizminin gelişimini sağlayacağız"

Hestourex'in Genel Sekreterliğini üstlenen Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da bu tür geniş kapsamlı etkinliklerin ülke turizmini ve tanıtımını sağlandığını belirterek, "Bildiğiniz gibi ilimizde golf, futbol başta olmak üzere birçok kampın ve turnuvanın yapıldığı bir il Antalya. Bunu diğer branşlara da yaymak ve gelişimini sağlamak asıl amacımız. Gelecek olacak alım heyetlerine ilimizdeki sportif tesislerimize, spor organizasyonlarına doğamızı, doğa sporlarını tanıtma adına çok önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Tabi bu kongre ve fuarın ilimize çok büyük katkıları da olacaktır. Fuar içerisinde hem bilimsel kongrelerimiz, panellerimiz olacak. Hem de açılan stantlarda spor turizmi ile ilgili acentelerimiz bilgiler verecek. Alım heyetlerine yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilecek. Bundan sonraki süreçte Dünya turizminde çok önemli bir yer edinen spor turizminin ilimizde de gelişimini sağlayacağız" diye konuştu.

Fuarın vitrini 68 yaşındaki Ali Bıdı

Fuarın gerçekleşeceği Antalya Expo Center'ı işleten ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise fuarda adeta bir vitrin görevi görecek. Almanya ve Türkiye'deki yaşantısında yıllarca ilaç kullanan ve birçok hastalık geçiren Bıdı, son 10 yılda geçirdiği değişimi ve 68 yaşında olmasına rağmen nasıl triatlon şampiyonu olduğunu yerli ve yabancı misafirlere anlatacak.

Vali Karaloğlu: "Şehrin potansiyeli dünyaya ilan edilecek"

Antalya'nın deniz, kum ve güneşe bağlı ciddi bir turizm potansiyeli olduğunu ancak kentin sadece bundan ibaret olmadığını belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Antalya'nın en büyük problemlerinden birisi pazarı çeşitlendirmek, diğeri ise turizmi çeşitlendirmek. Antalya'da bu konuda hep bir gayret var zaten. Hestourex ile Antalya'nın deniz, kum, güneşin dışında sağlık ve spor turizmi ve alternatif turizm dallarındaki potansiyelini ortaya koyacağız. Dünya'dan gelecek 4 bin yabancı alıcıyla bu şehir medikal sağlık açısından bir marka şehir, spor turizmi açısından çok önemli, golf sahaları ve futbol sahaları var. Spor eğitim merkezleri var. Bu şehrin hem sağlık hem spor için büyük avantajlarının olduğu diğer taraftan macera ve alternatif turizmin açısından ciddi bir potansiyeli olduğunu bu fuarla birlikte dünyaya yeniden ilan etmiş olacağız. Belli zorlukları var, onun farkındayız ama ilk olmasına rağmen 150 ülkeden 4 bin yabancı alıcının olmasını çok önemsiyoruz. Herkesi kutluyorum. Dışişleri Bakanlığı 5 ayrı bakanlığın, kentteki kamu kurum ve kuruluşlarının desteği var. İnşallah başarılı geçer."

Yunanistan'daki sağlık hizmetlerinde yaşanan problemlerin Antalya'daki sağlık turizmine katkı sağlayacağına da değinen Vali Münir Karaloğlu, "Yunanistan'daki bu sağlık problemi hem Türkiye'nin hem Antalya'nın sağlık turizminden pay almasını sağlayacaktır ama sadece Yunanistan olarak bakmamak lazım. Antalya'dan dünyanın 240 noktasına direkt uçuş yapılabiliyor" dedi.

Danışma kurulu son toplantısını yaptı

Daha önce 2 kez toplanan Hestourex Danışma Kurulu ise önceki gün son toplantısını yaptı. Antalya Expo Center'daki Papatya Salonu'nda gerçekleşen toplantıda davetli sayıları, stantlar katılımcı ülkeler ve fuar günlüğü hakkında son bilgiler aktarıldı. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, "Yaklaşık 1 yıldır Danışma Kurulu'ndaki arkadaşlarımızla birlikte bu güzel organizasyona hem sektörümüze hem ülkemize fayda sağlaması için gece gündüz çalıştık. Dünyadaki en büyük alım heyetli Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex'i Antalya ile buluşturmuş olacağız. Antalya bunu hak ediyor. Sağlık ve spor turizminin öncü kuruluşları, tur operatörleri, turizm acenteleri, spor kulüpleri ve başkanları hepsi Antalya'ya gelip tüm tesislerimizi yerinde inceleme şansı bulacaklar. Bu organizasyon hiçbir ülkede yapılmadı. Ülkemizin güvenli bir ülke olduğunu ve önemli bir turizm destinasyonu olduğunu sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını tüm çeşitlerini rafımızda duran o mücevherlerimizi bu sayede sergilemeye olacağız. Bu organizasyon ülke ve turizm ekonomisinin canlanması yönünde katkıda bulunacak" diye konuştu.

Spor heyetleri tesisleri gezecek

Dünyaca ünlü isimlerin düzenleyeceği sağlık ve spor kongrelerinin yanı sıra katılımcıların sahaya çıkarılacağına değinen Spor Turizmi Birliği Başkanı Şamil Yaşacan, "Tüm dernekler ve firma temsilcileri, misafirleri ilgili oldukları hastanelerde ve sağlık merkezlerinde gezdirilecekler. Spor dallarında da golf, futbol, yüzme, bisiklet, tenis, basketbol gibi dallarla ilgilenen satın alma heyetlerini tesislerde gezdirerek Antalya'nın müthiş bir merkez olduğunu gösterecekler" dedi.

6 Nisan Perşembe günü saat 11.00'da kapılarını açacak olan kongre ve fuar 9 Nisan Pazar günü sona erecek.

KAYNAK:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Matrah düzenlemesi TOGG'a yaramadı! TOGG'a zam geldi! İşte zamlı yeni liste
Matrah düzenlemesi TOGG'a yaramadı! TOGG'a zam geldi! İşte zamlı yeni liste
İstanbul Valiliği uyardı! Yarın çok kuvvetli fırtına geliyor
İstanbul Valiliği uyardı! Yarın çok kuvvetli fırtına geliyor
Sağlıkta yapay zekadaki son durum! "Türk damar robotları 70 ülkede kullanılıyor"
Sağlıkta yapay zekadaki son durum! "Türk damar robotları 70 ülkede kullanılıyor"
Adı da, konumu da sır gibi saklanıyor! Definecilerden bezen köylüler, çareyi bu yazı yazmakta buldu!
Adı da, konumu da sır gibi saklanıyor! Definecilerden bezen köylüler, çareyi bu yazı yazmakta buldu!
Çok Okunanlar
Bu gün hava durumu nasıl olacak? 1 Aralık Cuma tüm ülke geneli hava durumu ve sıcaklıkları
Bu gün hava durumu nasıl olacak? 1 Aralık Cuma tüm ülke geneli hava durumu ve sıcaklıkları
Türkiye'nin UEFA yeni ülke puanı ve sıralaması belli oldu! Kaç puanla kaçıncı sıradayız? Alınan kötü sonuçlar sonrası büyük tehlike
Türkiye'nin UEFA yeni ülke puanı ve sıralaması belli oldu! Kaç puanla kaçıncı sıradayız? Alınan kötü sonuçlar sonrası büyük tehlike
Gram ve Çeyrek altında son durum ne? Gary Wagner'den çok konuşulacak altın tahmini! 1 Aralık 2023 Cuma güncel altın fiyatlar
Gram ve Çeyrek altında son durum ne? Gary Wagner'den çok konuşulacak altın tahmini! 1 Aralık 2023 Cuma güncel altın fiyatlar
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu pozitife çevirdi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu pozitife çevirdi
Yorumlananlar
Ehliyetsiz, plakasız ve kasksız yakalanan motosiklet sürücsünün Jandarmaya verdiği cevap herkesi güldürdü:  "Görmeyiverin"
Ehliyetsiz, plakasız ve kasksız yakalanan motosiklet sürücsünün Jandarmaya verdiği cevap herkesi güldürdü: "Görmeyiverin"
Futbol dünyasında milyonluk dolandırıcılık! Meğer Acun Ilıcalı da paralarını kaptırmış
Futbol dünyasında milyonluk dolandırıcılık! Meğer Acun Ilıcalı da paralarını kaptırmış