1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Antartika'nın batısında dev buz kütlesi koptu!

Antartika'nın batısında dev buz kütlesi koptu!

Araştırmacılar Antartika'nın batısında 1270 kilometrekarelik dev buz kütlesinin koptuğunu duyurdu ve küresel iklim değişikliğinin bu konu hakkındaki rolünü incelemek için daha kapsamlı araştırılma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Antartika'nın batısında dev buz kütlesi koptu!

Araştırmacılar, Manhattan Adası'nın 20 katı büyüklüğünde olan Antartika'nın batısındaki Brunt Buz Sahanlığı'ndan, bir buz kütlesinin koparak ayrıldığı duyurdu. Söz konusu buz kütlesinin 1270 kilometrekarelik olduğu biliniyor.

Sputniknews'de yer alan habere göre buz sahanlığının kuzey kısmında Kasım 2020'de meydana gelen yarık gelişerek kopma noktasına geldi.

Araştırmacılar, Manhattan Adası'nın 20 katı büyüklüğündeki kütlenin sürüklenerek kıyıdan uzaklaşabileceği veya buz sahanlığı yakınında yerini koruyabileceğini belirtti.

Antartika'nın batısında dev buz kütlesi koptu!

'DOĞAL SÜRECİN BİR PARÇASI'

Uzmanlar, kopuşun doğal sürecin parçası olduğunu belirtirken, küresel iklim değişikliği sebebiyle sıcaklık değişimlerinin etkisine dair sonuçlara varmak için daha kapsamlı araştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

150 metre kalınlığındaki Brunt Buz Sahanlığı, Antartika kıyısında her yıl 2 kilometre batıya doğru sürükleniyor. Bu hareketin sonucu olarak bölgede buz dağları ve büyük buz kütleleri oluşuyor.

Antartika'nın batısında dev buz kütlesi koptu!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT