1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

AÖF final sınav tarihleri ne zaman 2020? sorusu sınavlara kısa bir zaman kala araştırılmaya başlandı. Binlerce açıköğretim öğrencisinin sınavlara az bir süre kala AÖF final sınav takvimini merak ediyor. Peki online olarak yapılacağı açıklanan AÖF sınav tarihleri belli oldu mu? Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

AÖF final sınavı ne zaman? sorusu binlerce öğrenci tarafından araştırılmaya başlandı. 2020 yılında binlerce AÖF öğrencisi AÖF 2020 final sınavlarının nerede, nasıl, ne zaman? yapılacağını merak ediyor. Bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında online olarak yapılacağı duyurulan sınav için geri sayım başladı. Peki AÖF sınav girişi nasıl yapılır? AÖF sınav giriş ekranı..

AÖF SINAV GİRİŞ EKRANINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

AÖF final sınavları bugün itibariyle online olarak başladı. 

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi bünyesindeki Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin 2019-2020 bahar dönemi dönem sonu sınavlarının 24 Haziran-8 Temmuz'da internet üzerinden yapılacağı bildirildi. Fakülte tarafından belirlenen tarih aralıklarında sisteme giriş yaparak final sınavlarına katılım sağlayacak öğrenciler için aynı zamanda sınavın uygulama esaslarını içeren bir kılavuz da, AÖF internet adresi ve sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Adaylar internet üzerinden TC Kimlik numaraları ile sınava giriş yapabilecekler. 

Öğrenciler 15 gün boyunca aktif olacak online sınava istedikleri saatte giriş yapabilecekler. Daha önceki sınavlarda olduğu gibi her derste 20 adet soru cevaplandıracaklar. Adaylara her ders için 30 dakika süre verilecek.

AÖF FİNAL SINAV TARİHİ 2020 NE ZAMAN?

Sınav sistemi 24 Haziran 2020 – 08 Temmuz 2020 23:59 (Türkiye Saati) tarihleri arasında aktif olacaktır. Öğrencilerin tüm dersine ait sınavınızı bu tarihler arasında tamamlaması gerekecek. 

AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

AÖF FİNAL SINAVINA GİRİŞ NASIL YAPILIR?

Adaylar www.anadolu.edu.tr adresinden yönlendirme linki ile sınav sayfasına geçiş yaptıktan sonra, T.C. kimlik numarası ya da @anadolu.edu.tr uzantılı e-Posta adresi ve şifre ile sisteme giriş yapabilir.

Adayların sınava başlayabilmesi için sayfanın altında yer alan “Sınav yönergesi ve kurallarını okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Sınavı Başlat” butonuna basması gerekecek. Sınavı başlatmak istemiyorlarsa  “Vazgeç ve Ders Listesine Dön” butonuna basarak sorumlu olduğu dersler listesine dönebilecek.

Aday “Sınavı Başlat” butonuna bastığında seçilen dersi ait bir oturum oluşturulacak ve sınav anındaki her işlem bu oturum üzerinden gerçekleştirilecek.

AÖF FİNAL ONLİNE SINAV YÖNERGESİ

Her bir ders için sınav süresi 30 dakika soru sayısı 20 ’dir.

Sınav sistemi 24 Haziran 2020 – 08 Temmuz 2020 23:59 (Türkiye Saati) tarihleri arasında aktif olacaktır. Öğrencilerin tüm dersine ait sınavınızı bu tarihler arasında tamamlaması gerekmektedir.

Sınava başlayabilmeniz için sayfanın altında yer alan “Sınav yönergesi ve kurallarını okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Sınavı Başlat” butonuna basmanız gerekmektedir.

Sınavınızı başlatmak istemiyorsanız “Vazgeç ve Ders Listesine Dön” butonuna basarak sorumlu olduğunuz dersler listesine dönebilirsiniz.  “Sınavı Başlat” butonuna bastığınızda seçilen dersinize ait bir oturum oluşturulur ve sınav anındaki her işlem bu oturum üzerinden gerçekleştirilir.

Dersinize ait sınav oturumunu başlattıktan sonra başka bir internet tarayıcısı veya cihaz üzerinden aynı anda sisteme giriş yaparsanız, sistem yapılan işlemi anormal aktivite olarak değerlendirir ve oturumunuz sonlandırılır. Sınav başladıktan sonra ekranda gözüken soruyu cevaplamak istiyorsanız A, B, C, D, E şıklarından birini, boş bırakmak istiyorsanız “Bu soruyu boş bırakmak istiyorum” seçeneğini seçmeniz, daha sonra soru paneli altında yer alan “Soruyu Onayla ve Sonraki Soruya Geç” butonuna basmanız gerekmektedir.

Soru onayı sonrasında düzeltme veya kontrol için bir daha önceki soruya dönemezsiniz.Soruyu onaylamadan önce seçenek değişikliği yapabilir, ilgili soruyu boş bırakmak istiyorsanız “Bu soruyu boş bırakmak istiyorum” butonuna basarak işaretlemenizi iptal edebilirsiniz.

AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

Seçili dersinize ait sınava başladıktan sonra, aktif oturumunuz içinde, normal sınav akış işlemleri (soruyu görme, sonraki soruya geçme) dışında herhangi bir işlem (tarayıcıyı kapatma, sayfayı yenileme, sayfada geri tuşuna basma vb.) yapılması anormal aktivite olarak değerlendirilecektir. Sistem anormal aktivite sayısının arttığını gördüğünde, panel üzerinden uyarı verip dersinize ait sınavı sonlandırabilecektir. Bu nedenle sayfada sadece soru paneli üzerindeki butonları tıklayarak sınavınızı tamamlayınız. Sınav başlattığınızda ekranınız "Tam Ekran" moduna geçecektir.

Sınav esnasında "Tam Ekran" modundan çıkmanız durumunda sınav oturumunuz sonlandırılacaktır. Beklenmedik bir durum nedeniyle (internet ve elektrik kesilmesi, tarayıcı takılması vb.) sınav süreciniz kesilirse, ilgili durumun bir daha tekrarlanmayacağı bir ortamda ve zamanda yeniden sisteme girip kaldığınız yerden dersinize ait sınavı tamamlamanıza izin verilecektir.

Sistem dersin sınav süresi tamamlandığında otomatik olarak ilgili dersin sınavını tamamlar. Bu ana kadar yaptığınız işlemler ilgili dersin değerlendirilmesinde kullanılır.

Sınavda hesap makinesi kullanabilirsiniz. Ancak, kullanacağınız makinede alfabetik tuş takımı (A, B, C, ...) ve program yapılmasına, saklanmasına, çalıştırılmasına imkân veren EXE, STORE, RUN vb. tuşlar bulunamaz.

Soruların ait olduğu derslerin içeriklerinde basımdan sonra değişiklik yapılmış olabilir. Bir sorunun cevabı sonraki düzenlemelerle değişmiş olsa bile, o soruyu ders kitabınızda verilen bilgileri dikkate alarak cevaplayınız. Sınav değerlendirilirken, her testteki doğru cevaplarınızın sayısından yanlış cevaplarınızın sayısının dörtte biri düşürülerek puanınız hesaplanacaktır. Bu nedenle, hakkında hiçbir fikriniz olmayan soruları boş bırakınız. Ancak, soruda verilen seçeneklerden birkaçını eleyebiliyorsanız kalanlar arasında doğru cevabı kestirmeye çalışmanız yararınıza olabilir.

Bu dönem sonu sınavı başarı notunuzu %75 oranında etkileyecektir.Sınav soruları kişiye özel olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle sınav ortamında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir öğrenme kaynağı ya da kişiden destek almadan bireysel olarak cevaplamakla yükümlüsünüz.

Size özel hazırlanmış soruların başkası tarafından görülmesinin, kopyalanmasının, yayımlanmasının vb. sorumluluğu size aittir. Etik ihlalde bulunduğu belirlenen öğrencilerin sınavı geçersiz sayılacaktır.Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanmış olan bu testlerin her hakkı saklıdır.

Hangi amaçla olursa olsun, testlerin tamamının veya bir kısmının Anadolu Üniversitesi'nin yazılı izni olmadan kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayımlanması ya da kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilen kişi ve kuruluşlar hakkında yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca, bu yasağa uymayanlar gerekli cezai sorumluluğu ve testlerin etik hazırlanmasındaki mali külfeti peşinen kabullenmiş sayılır. 

AÖF 2019-2020 SINAV TAKVİMİ

Güz Dönemi Ara Sınavı : 14 - 15 Aralık 2019
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı : 18 - 19 Ocak 2020
Bahar Dönemi İnternet Tabanlı (Online) Ara Sınavı : 18 Nisan 2020 - 7 Mayıs 2020
Bahar Dönemi İnternet Tabanlı (Online) Dönem Sonu Sınavı: 24 Haziran 2020 - 8 Temmuz 2020
Yaz Okulu Sınavı* : 5 Eylül 2020

AÖF final sınavı tarihleri 2020 | Ne zaman başlayacak? AÖF sınav girişi nasıl yapılır?

Özge Yıldırım
Magazin Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT