1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. AÖL sınav tarihi 2020 ne zaman 2. Dönem? Açık Öğretim Lisesi sınav takvimi 2020

AÖL sınav tarihi 2020 ne zaman 2. Dönem? Açık Öğretim Lisesi sınav takvimi 2020

AÖL sınav tarihi 2020 ne zaman 2. Dönem? AÖL sınav takvimi 2020 nasıl? soruları sınava hazırlanan öğrenciler tarafından arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm detaylar...

AÖL sınav tarihi 2020 ne zaman 2. Dönem? Açık Öğretim Lisesi sınav takvimi 2020

AÖL sınav tarihi internette sıkça araştırılmaya başlandı. Peki AÖL sınav tarihi 2020 ne zaman 2. Dönem? AÖL sınav takvimi 2020 nasıl?  Tüm merak edilenler haberimizde...

AÖL 2. DÖNEM SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yayımladığı iş takvimine göre; AÖL 2019-2020 eğitim dönemi, 2. dönem sonu sınavları 21-22 Mart tarihlerinde yapılacak. 2. dönem sınava giriş yerlerinin internette erişime açılması ise 18 Mart'ta yapılacak

AÖL SINAVLARI ERTELENDİ

Okulların tatil edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan flaş bir karar daha geldi. MEB, 21-22 Mart'ta yapılacak açık öğretim kurumları sınavlarını erteleme kararı aldı.

AÖL SINAV YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK 2020?

2019-2020 eğitim öğretim yılı AÖL 2. dönem Sınav Giriş Belgeleri sistem üzerinden 18 Mart 2020 Çarşamba günü Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinden yayımlanacak.

AÖL SINAVI KAÇ DAKİKA?

Her dersten 20 soru sorulmaktadır,

Her soru 4 seçeneklidir,

Her doğru cevabın değeri 5 puandır,

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

Sınava gireceğiniz her dersten 20’şer soru sorulacaktır. Her bir sorunun değeri 5 puandır. Bir dersten başarılı olabilmeniz için en az 45 puan almanız gerekmektedir. Yanlış cevaplarınız değerlendirmede dikkate alınmayacaktır. Diğer bir ifade ile yanlışların doğruları götürmesi diye bir uygulama yoktur. Sınav süresi 180 dakikadır sınav.

AÖL sınav tarihleri 2020 ne zaman? AÖL 2. Dönem sınavları hangi tarihte?

AÖL SINAVINDA GÖTÜRÜLMESİ GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı, Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi, Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da eşdeğer bir kimlik kartı) sınava giren öğrencilerin yanında olmalıdır.

Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı ve Sınava Giriş Belgesi yanında bulunmayan öğrencilerimiz geçerli bir kimlik kartıyla (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) salon yoklama listelerinde isimleri olmaları halinde sınava alınacaklardır.

Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

AÖL KAYITLARI NE ZAMAN BİTİYOR 2020?

Açık Öğretim Lisesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 4 Şubat Salı gününe kadar uzatıldı.

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2020 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Ücret olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir.

AÖL sınav tarihleri 2020 ne zaman? AÖL 2. Dönem sınavları hangi tarihte?

AÖL KAYIT YENİLEME SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2020 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Ücret olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

AÖL sınav tarihleri 2020 ne zaman? AÖL 2. Dönem sınavları hangi tarihte?

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME NE ZAMAN 2020?

AÖL 3.dönem kayıt yenileme tarihleri 20 Nisan - 11 Mayıs 2020 olarak belirlendi. Kayıt yenileme işlemini tamamlayan öğrenciler 4 Temmuz - 5 Temmuz tarihlerinde AÖL sınavına girecek. Sonuçlar ise resmi siteden 27 Temmuz 2020 tarihinde duyurulacak.

AÖL'DEN MEZUN OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

Mezuniyet için toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri,

Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ”ortak”, 80 kredi ise ”alan” kredisi olması,

Alansızlar için: 120 kredi ”ortak”, 72 kredi ise ”seçmeli” derslerden tamamlanması gerekiyor. Bu alt limitlere sahip olan öğrenciler, Açık Öğretim lisesinden mezun olabilir.

AÖL sınav tarihleri 2020 ne zaman? AÖL 2. Dönem sınavları hangi tarihte?

AÖL (AÇIKÖĞRETİM LİSESİ) NEDİR?

Açıköğretim lisesi ya da kısaca açık lise, çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okuduğu lisedir. Açıköğretim lisesinde eğitim süresi 4 yıl 8 dönemdir. Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler yılda üç sınav hakkını değerlendirirse eğitimini 2,5 yılda tamamlayabilir.

Kayıt ve kayıt yenileme işlemleri online olarak yapılır. Öğrencilerin yılda iki kere kayıt yenilemesi gerekir.

Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, kayıt yenileme ücretini ödedikten sonra derslerini seçer. Önceden açıklanan tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Açıköğretim Lisesinde okuyan bir öğrencinin mezun olabilmasi için:

– En az 8 dönem öğrenim görmesi,
– Toplam kredisinin asgari 192 olması,
– Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır.


Türkiye’de binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

HABERE YORUM KAT