1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç: Kürt halkı HDP'den çok bize güveniyor

Arınç: Kürt halkı HDP'den çok bize güveniyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Newsweek'e verdiği röportajında seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arınç: Kürt halkı HDP'den çok bize güveniyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin G-20 Dönem Başkanlığı bağlamında Newsweek dergisine röportaj verdi.

"KÜRT HALKI BİZE DAHA ÇOK GÜVENİYOR"
Arınç, Kürt halkının, AK Parti'ye, HDP'ye güvendiğinden daha fazla güvendiğini belirterek, "Kürt nüfusun az olduğu bölgelerde de her zaman lider parti olduk. Halkımız, icraatlarımızın doğru olduğuna ve Türkiye'nin bu kronik sorununun liderliğimizde çözüleceğine inanıyor. Bu süreç, HDP'ye bakılmaksızın olumlu şekilde sonuçlanacak" ifadesini kullandı.

"ÇAĞDAŞ, SİVİL VE DEMOKRATİK ANAYASA"
Başkanlık sistemine ilişkin "Böyle bir değişimi nasıl algılıyorsunuz" sorusunu Arınç, "Cumhurbaşkanımız o sistemi istiyor ve bunu her vesilede dile getiriyor. Bu yüzden başka yorum yapmaya lüzum yok. Türk kamuoyu bizim için oy verirse ve partimiz daha fazla sandalye elde ederse sözümüzü yerine getireceğiz: Yeni, çağdaş, sivil ve demokratik bir anayasa" şeklinde yanıtladı.

"BU ÇELİŞKİDEN BİZ SORUMLU DEĞİLİZ"
Arınç, yeni bir anayasa tasarlarken Türkiye için en iyi sistemi araştırdıklarını belirterek, "Anayasayı Meclis'te uzlaşmaya dayalı şekilde hazırlamak istiyoruz. Aslında Türkiye'de ilk kez bir Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçildi. Cumhurbaşkanı ilk turda halk tarafından seçildi ama Meclis tarafından seçilen önceki Cumhurbaşkanları ile aynı hak ve yetkilere sahip. Bu çelişkiden biz sorumlu değiliz. Yeni anayasada bu konuyla ilgili düzenlemeler yapacağız" ifadelerini kullandı.

"DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARI SON DERECE YANLIŞ"
Çözüm süreci ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "AK Parti'ye güvenmedikleri" yönündeki açıklamalarına ilişkin soru üzerine Arınç, şu görüşlerini dile getirdi:

"Demirtaş'ın açıklamaları son derece yanlış ve ben bunları eleştirmiştim. Uzlaşma sürecinde işbirliği yapacaksak birbirimize güvenmeliyiz. Hükümete güvenmediğini söylersen o zaman bu, bizi kandırıyorsun demektir. Ama ben HDP'ye inanmak zorundayım. Bu süreçte işbirliği yapacaksak başka bir seçeneğimiz yok."

"CHP VE MHP O BÖLGELERDE OY ALAMIYOR"
Arınç, AK Parti'nin, Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ilk sırada yer aldığını anımsatarak, "AK Parti ve HDP dışında başka başarılı parti yok. CHP ve MHP oralarda oy alamıyor. Kürt halkı bize, HDP'ye güvendiğinden daha fazla güveniyor. Dahası Kürt nüfusun az olduğu bölgelerde de her zaman lider parti olduk. Bu yüzden halkımız, icraatlarımızın doğru olduğuna ve Türkiye'nin bu kronik sorununun bizim liderliğimizde çözüleceğine inanıyor" değerlendirmesine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.