1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aşçıydı, çarpa çarpa kaportacı oldu

Aşçıydı, çarpa çarpa kaportacı oldu

Asıl mesleği aşçılık olan Hıdır Yıldırım'ın aracıyla sürekli kaza yapması, ona yeni bir iş kapısı açtı.

Aşçıydı, çarpa çarpa kaportacı oldu

Asıl mesleği aşçılık olan Hıdır Yıldırım'ın aracıyla sürekli kaza yapması, ona yeni bir iş kapısı açtı. Her kaza yaptığında soluğu sanayide alan ve tamircilere ederinden fazla ücret vermek zorunda kaldığını söyleyen Yıldırım, sanayiye gide gide işi öğrendi ve kaportacı oldu.

İzmir'de yaşayan 30 yaşındaki Hıdır Yıldırım, sürekli kaza yaptığı ve tamircilere ederinden fazla ücret vermek zorunda kaldığı için aşçılıktan kaportacılık mesleğine geçiş yaptı. İyi derecede araba süremediğini ve bu sebeple sürekli kaza yaptığını belirten Yıldırım, "Arabanın a'sından anlamazdım. Bu konulara ilgim yoktu. Bana bir araba verilse yarım saat sonra çarparak getirirdim. Sanayiye gittiğimde 500 liralık işçilik bedeli bin lira çıkartıldı, değişmeyen parçaları değiştirilmiş gibi gösterildi. Bu durumu bütün sanayi esnafına mal edemem. Bana kötü niyetli insanlar denk geldi. Bir şerrin hayra vesile olacağı varmış. Aracımı sürekli tamir ettiğim için ustaları izlemeye başladım. Sanayiye gide gide bu işi yapmaya karar verdim. Çok sevdiğim bir arkadaşımın da desteği ile tamirhane açtım, yanıma personel aldım. Personelleri de izleye izleye işi iyice öğrendim. Kazıklana kazıklana kaportacı olduk" dedi.

Müşteriler kazayı bildirip bir de pizza istiyor

Çoğu tamircinin çocukluk yaşlarında bu işe başladığını ancak kendisinin 2 yılda işi kaptığını kaydeden Yıldırım, "Başkasının 20 yılda geldiği noktayı ben; 6 ay çıraklık, 6 ay kalfalık, 6 ay ustalık, 6 ay da işletmecilik yaparak 2 yıla sığdırmış oldum. Asıl mesleğim aşçılık olduğu için arkadaşlarım arayıp "kaza yaptım, gelirken de pizza yapıp getir" diye espri yapıyor. Bazen tamir yaptığımda "usta bunun tuzu az olmuş" diyorlar. Motor yağı döküyorum, "sızma zeytinyağı koyarsan daha lezzetli olur" diyorlar" diyerek yaşadığı komik anları anlattı.

Aşçıydı, çarpa çarpa kaportacı oldu

Aşçıydı, çarpa çarpa kaportacı oldu

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.