1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Asgari ücret 2020 brüt ne kadar?

Asgari ücret 2020 brüt ne kadar?

2020 Asgari ücret tutarı belli olduktan sonra vatandaşlar 2020 asgari ücret brüt ne kadar? sorusunu merak etmeye başladı. Peki Asgari ücret 2020 brüt ne kadar? Detaylar haberimizde..

Asgari ücret 2020 brüt ne kadar?

Asgari ücret herkes tarafından merak ediliyor. Net ücret ne kadar, brüt ne kadar oldu? Soruları araştırılmaya başlandı. İşte asgari ücret konusundaki tüm merak edilenler..

BRÜT MAAŞ NEDİR?

Brüt maaş, çalışanın bordrosunda görünen, kesintiler ve vergilerin de dahil olduğu işveren tarafından maaş olarak ödenen toplam tutardır. Brüt maaş çalışanlar için genelde yanıltıcı olabilmekle beraber net maaşla arasındaki farkı hesaplamak için maaş bordrosundaki vergi, SGK primi ve diğer kesintilere bakmak yeterli olacaktır. Yani brüt maaş, kesintilere tabi olmasından ötürü çalışanın eline geçen değil, çalışanın hak ettiği esas toplam kazancı gösterir.

ASGARİ ÜCRET 2020 BRÜT NE KADAR?

Asgari ücret 2020 brüt tutar; 2 bin 943 TL oldu. Buna göre net asgari ücret tutarı ise; 2 bin 324,7 TL oldu.

Bakan Selçuk, net asgari ücretin 2 bin 324,7 TL olduğunu belirtti. "Bu bekar ve çocuksuz işçi için geçerli" diyen Bakan Selçuk, "üç çocuklu ve evli işçi" için bu rakamın 2379,4 TL olduğunu söyledi.Bakan Selçuk "Asgari ücret artışı yüzde 15,03 oldu" dedi.

NET MAAŞ VE BRÜT MAAŞ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Net maaş ve brüt maaş arasındaki temel fark, bordroda görünen maaş ile, işçinin eline geçen maaş olması dışında aslında göründüğünden daha büyüktür. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bazı çalışanların maaşlarının yıl sonuna yaklaşıldıkça düşmesinin sebebi aslında maaş ödemesinin brüt maaş üzerinden yapılıyor olmasıdır.

Ülkemiz vergi sistemindeki bazı vergi oranları sabit değil, değişkendir. Örneğin, oranı değişen vergilerden biri olan gelir vergisi, maaş bordrolarının kalemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Maaş ödemesi brüt maaş üzerinden yapılan çalışanların yıl içerisinde toplam kazancı arttıkça ödeyecekleri gelir vergisi oranı da yükselmeye başlar. Bu sebeple toplam kazancı artarken yıl sonuna yaklaştıkça eline geçen maaş, her geçen ay biraz daha azalır.

Ta ki bir sonraki yılın ilk maaşını alana kadar. Bu, sonu gelmeyen bir döngüdür. Brüt maaş sistemini kullanan tüm şirketlerin çalışanları her yıl bu durumla karşılaşmakta, çoğu zaman da sebebini anlayamamakta ya da anlaşılır bulmamaktadır. Ne var ki bu uygulama işyerinin tercihi olmakla beraber son noktada devletin zorunlu kıldığı bir vergi uygulamasıdır.

TÜRK-İŞ 558 LİRA ZAM BEKLEDİ

Asgari ücrette zam pazarlığı 2 Aralık'ta başlamıştı.  Pazarlık öncesi Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 558 lira "zam beklediklerini" söyledi. Asgari ücretin belirlenmesine ilişkin devam eden görüşmelerde 3 sendikadan ortak açıklama gelmiş. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2 bin 578 TL'den geri atmayacaklarını açıkladılar.

TÜİK AYLIK GIDA HARCAMA TUTARI BELİRLEDİ

TÜİK, asgari ücret hesaplamasında dikkate alınan bir çalışanın aylık gıda harcama tutarını hafif iş kolu için 1940, orta iş kolu için 2086, ağır iş kolu için ise 2331 lira olarak belirledi.

2020 Asgari ücret belli oldu mu?

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT