1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ASKİ Genel Müdürü Oprukçu: "Su sayaçlarını donmalara karşı koruyun"

ASKİ Genel Müdürü Oprukçu: "Su sayaçlarını donmalara karşı koruyun"

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Müdürü Hüseyin Oprukçu, havaların soğuması ve don olaylarının başlaması...

ASKİ Genel Müdürü Oprukçu: "Su sayaçlarını donmalara karşı koruyun"

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Müdürü Hüseyin Oprukçu, havaların soğuması ve don olaylarının başlaması nedeniyle su sayaçlarının zarar görmemesi konusunda aboneleri uyardı.

Oprukçu, yaptığı açıklamada, düşen sıcaklığın su sayaçlarının donarak hasar görmesine neden olacağını belirterek donan sayaçlara sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi gerektiğini, bu durumda sayaçların bir daha kullanılamaz hale geleceği uyarısında bulundu.

Genellikle kış aylarının çetin geçtiği Adana'nın yüksek kesimlerindeki vatandaşların çok daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Oprukçu, su sayaçlarının bulunduğu yerin hava cereyanına karşı korunması amacıyla açık bölümlerin kapatılmasını, kırık camların yenilenmesini öneren Oprukçu, "Sayaçlar ve açıkta kalan su boruları cam yünü, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanmalıdır. Sayaç yeri temiz, aydınlık ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmelidir. Su sayacının donması halinde ise patlayan sayaçtan akan sudan dolayı diğer sayaçların donmasına engel olabilmek için vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir" dedi.

ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, sayacın dondan dolayı patlaması veya su akıtması durumunda vanayı kapatan abonelerin akabinde ASKİ Genel Müdürlüğü'nün ve "444 27 50" numaralı telefonlarına başvurmaları gerektiğini ve böylelikle ekiplerin müdahalesi neticesinde sorunlarının kısa sürede çözümleneceğini belirtti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT