1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Aslı Erdoğan kimdir?

Aslı Erdoğan kimdir?

Aslı Erdoğan Belçika'da yayın yapan Le Soir gazetesine verdiği mülakatta önce Türkiye hakkında iftiralarda bulundu, sonra da Türkiye'deki siyasilere ilişkin çirkin ifadeler kullandı. İnternette birçok kişi Aslı Erdoğan hakkında arama yapıyor. Peki Aslı Erdoğan kimdir? Detaylar haberimizde.

Aslı Erdoğan kimdir?

Aslı Erdoğan Le Soir gazetesine verdiği mülakatta ''Türklere, okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesinin öğretildiği' yalanını söyledi ve HDP hariç, CHP de dahil olmak üzere parlamentodaki tüm siyasi güçlerin 'terörist' olduğunu belirtti. Aslı Erdoğan'ın açıklamalarının basında yer almasının ardından birçok kişi İnternette Aslı Erdoğan hakkında arama yapmaya başladı. Peki Aslı Erdoğan kimdir? Ayrıntılar haberimizde.

Aslı Erdoğan kimdir?

ASLI ERDOĞAN KİMDİR?

Aslı Erdoğan kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarıydı. Aslı Erdoğan tahliye edildi. 1967 doğumlu Erdoğan, Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Yüksek lisansını CERN (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire)’de hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti.

1994 ‘te ilk kitabı yayımlandı. Ulusal ve uluslararası basında kendinden övgüyle bahsedilen yazar, 1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediğ yarışmada Tahta Kuşlar adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı, bu öykü dokuz dile çevrildi.

Aslı Erdoğan kimdir?

Kırmızı Pelerinli Kent romanı Gyldendal Yayınları’nın (Norveç) Marg –omirilik— serisine seçildi. Hayatın Sessizliğinde (2005) Dünya Yayınları tarafından yılın kitabı seçildi.

Hayatın Sessizliğinde’den bir bölüm Piccola Tiyatrosu’nda (Milan) Serra Yılmaz tarafından seslendirildi, dans tiyatrosu ve baleye uyarlandı.

Mahpus adlı öyküsü Fransa’da filme çekildi. Aslı Erdoğan’ın yapıtları birer ‘çağdaş klasik’ olarak nitelendirildi. Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Neue Zürcher Zeitung, die Welt, der Freitag, die Berliner Literatur Kritik gibi gazete ve dergilerde Aslı Erdoğan’ın yapıtları üzerine yüzden fazla makale ve çalışma yayımlandı. Ingo Arend, Ruth Klüger, Barbara Frischmuth gibi yazarlar Aslı Erdoğan’ı yazdı. La Libre Belgique tarafından Antonin Artaud ve Malcolm Löwry ile kıyaslanırken, Aftenposten şu cümleyle değerlendirdi:“Joyce ve Dublin, Kafka ile Prag nasıl birbirinden ayrılmazsa, bundan böyle Aslı Erdoğan Rio da birbirine kopmaz bağlarla bağlanacak.” Son olarak ’Ord i Grenseland Prisen—Sınırda Sözcükler Ödülü’ ödülünü kazanan yazarın kitapları dünya dillerine çevrilmeye devam ediyor.

Aslı Erdoğan kimdir?

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT