1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Atakan'ın annesinin konuşmasını kestiği video sosyal medyada tepki topladı

Atakan'ın annesinin konuşmasını kestiği video sosyal medyada tepki topladı

Türkiye'nin konuştuğu 10 yaşındaki Atakan Kayalar'ın annesi kameralar önünde konuşurken , "Seni şuraya alalım" deyip kendi konuşmaya başlaması sosyal medyada tepkiye yol açtı.

Geçtiğimiz günlerde bir sosyal medya kullanıcısının, kütüphanede karşılaştığı ve felsefe sohbeti yaptığı 10 yaşındaki Atakan Kayalar, bir anda sosyal medyanın gündemine oturmuştu. İlgi odağı olan küçük çocuğun annesi muhabirlere konuşurken araya girip kendi konuşmaya başlaması tepki çekti.

SOSYAL MEDYA TEPKİLİ

Bol bol kitap okuduğunu felsefe, siyaset, bilim ve teknoloji konularında oldukça bilgi sahibi olduğunu belirten Atakan sosyal medyayı ikiye böldü. Bir kesim 10 yaşındaki Atakan Kayalar'ın kristal çocuk olduğunu savunurken bir kesim ise yaşıtları gibi bir hayat yaşamasını, bu kadar sık medyada yer almasının ona zarar vereceğini düşünüyor. Son olarak bir basın toplantısında annesini susturarak 'sen git oraya otur' demesi herkesin tepkisini çekti.

Atakan Kayalar aralarında Bauman, Sokrates, Aristotales, Rousseau gibi yazarların da olduğu ünlü yazarları takip ettiğini ayda 50 kitap okuduğunu söylemişti. Bu ifadelerin yer aldığı görüntüler sosyal medyada olay olmuştu. Son olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Atakan Kayalar hakkında açıklama yaptı.

 

BAKAN ZİYA SELÇUK NE DEDİ?

"Biz bir çocuğun durumunun bu kadar sosyal medyada yer almasını, çocuğun üzerinden bu kadar tartışma yapılmasını onaylamıyoruz. Diğer çocukların üzerinde olan baskıyı kimse umursamıyor. Beklenti patlamasına, kendi çocukluğu açısından oluşabilecek sıkıntılar düşünülünce bizim tavrımız şu olur; bu, sadece ihtiyacın dilinden konuşmak. Aileyle görüştük, uzmanlarla görüştük, ihtiyacı neyse bu altyapıya, testlere, hangi öğretmenin desteğine ihtiyacı var gibi... Biz bunu yaparız ama sessizce yaparız. Sürekli sosyal medyada dillendirmek, çocuğun kişiliği, başka çocukların psikolojisi açısından birtakım olumsuzluklara yol açabilir. Biz gereken her tür uzmanlığa sahibiz. Ne gerekirse yapmanın sözünü de buradan veririz."

0x0-atakan-kayalardan-annesine-saygisizlik-sosyal-medya-ikiye-bolundu-atakan-kayalar-kristal-cocuk-mu-1582261149003.jpg

KRİSTAL ÇOCUK NE DEMEK?

Atakan Kayalar kendisini şöyle tanımlıyor; "Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok. Metafor uzmanıyım desem olmaz, beyin cerrahıyım desem olmaz, cumhurbaşkanıyım desem olmaz. Felsefeyle ilgilisin galiba dedim. Eğitim ve bireysel haklar üzerine konuşuyorduk. O an da Fethi Çağıl bir şey söyledi. Tam olarak hatırlamıyorum. Okuduğum kitaplara bakacak olursak. Kayı serisinin tamamını okudum. Nutuk okudum. Homeros İlyada okudum. Böyle buyurdu Zerdüşt okudum."

KRİSTAL ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yoğun, uzun ve dikkatli gözlere sahiptirler. Bağışlayıcı, çok mutlu ve sakin yapıdadırlar. Zihinsel iletişim güçleri olduğu için geç konuşurlar. Otoriteye karşı çıkarlar. Çok hareketli ve canlıdırlar. Sezgileri çok güçlüdür. Son derece duyarlı yapıda ve psişiklerdir. Farklı bir asalet duygusuyla doğarlar ve bu karaktere uygun davranırlar. Bu çocuklar endi değerlerinin farkındadır. Yaratıcılık gerektiren işler, onlar için ilgi çekicidir. Güzel sanatlarla ilgilenirler kendileri gibi diğer indigo çocuklarla beraber olmadıklarında asosyal bir görüntü çizerler denge kabiliyetleri çok iyidir. Bu çocuklar alışılmışın dışında zekidirler. Öz güvenleri çok yüksektir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
9 Yorum