1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ATO Başkanı Gürsel Baran:

ATO Başkanı Gürsel Baran:

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Ülkemizi temsil eden iki bakanımıza yapılanlar kabul edilebilir değildir. Türkiye'nin son 15 yılda yakaladığı...

ATO Başkanı Gürsel Baran:

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Ülkemizi temsil eden iki bakanımıza yapılanlar kabul edilebilir değildir. Türkiye'nin son 15 yılda yakaladığı ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve özgürlükler Avrupa ülkelerini tedirgin ediyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Baran, Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk toplumu ve diplomatik temsilcileriyle bir araya gelmek amacıyla yapacağı ziyaretleri engellemesine tepki gösterdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Baran, "Ülkemizi temsil eden iki bakanımıza yapılanlar kabul edilebilir değildir. Türkiye'nin son 15 yılda yakaladığı ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve özgürlükler Avrupa ülkelerini tedirgin ediyor. Her fırsatta bize demokratlık dersi veren Avrupa Birliği'nin üyesi olan Hollanda söyledikleri ile yaptıklarının bir olmadığını göstermiştir. Kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Hollanda hükümetinin, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermemesi, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'nın Rotterdam Başkonsolosluğuna geçmesine izin vermemesiyle başlayan olayları kınayan Baran, "Vatandaşlarımız gerek Hollanda gerekse Avrupa'nın diğer ülkelerinde uzun yıllardır yaşıyorlar. Üretim başta olmak üzere hayatın her alanında, hatta siyasette bile yer alan bu insanların, kendi ülkelerinin iki bakanıyla bir araya gelmesinde nasıl bir sakınca olabilir anlamak mümkün değil" diye konuştu.

Daha önce Almanya'nın bakanların toplantılarına yer gerekçesiyle izin vermediğini son olarak da bu sabah İsveç'te AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in Stockholm'de toplantı yapacağı salonun sahibinin kira sözleşmesini iptal ettiğini kaydeden Baran, "Yıllardan bu yana bize her fırsatta demokrasi, eşitlik, hak, hukuk kavramlarıyla ders vermeye çalışan Avrupa'nın kendi dersini çalışmadığını görüyoruz. Sistematik ve planlı engellemelerin demokrasiyle bağdaştığını kimse iddia edemez" açıklamasında bulundu.

Hollanda'da yaşananların Türk vatandaşlarını da üzdüğünü ifade eden Baran, "Dün Almanya, Hollanda bugün de İsveç'te yaşananlar orada bulunan vatandaşlarımızı da ister istemez etkiliyor. Vatandaşlarımızın Avrupa'nın hiç de nazik olmayan, antidemokratik tutumuna karşı sergilediği tutum takdire şayandır. Batının "hasta adamı" olarak gördükleri Türkiye'nin son 15 yılda yakaladığı ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve özgürlükler Avrupa ülkelerini tedirgin etmektedir" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.