1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ATSO Başkanı Çetin’den şubat enflasyonu değerlendirmesi

ATSO Başkanı Çetin’den şubat enflasyonu değerlendirmesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon...

ATSO Başkanı Çetin’den şubat enflasyonu değerlendirmesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren ATSO Başkan Çetin, 2010'dan bu yana en yüksek şubat ayı enflasyonunun görüldüğünü söyledi. 2017 Şubat ayı enflasyonunun bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde 0,81, Yİ-ÜFE'de yüzde 1,26 olarak açıklandığını hatırlatan Çetin, "Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10,13, Yİ-ÜFE'de yüzde 15,36 olmuştur. Böylece 2010 yılından sonraki en yüksek Şubat ayı enflasyonu, 2012 yılından sonraki en yüksek yıllık enflasyonla yeniden çift haneli enflasyona dönülmüştür. Üretici fiyatlarında da 12 yılın en yüksek yıllık artışı yaşanmıştır. Çift haneli enflasyonun Mart ayında ortaya çıkması, birkaç ay sonra yeniden tek haneye dönmesi beklenen bir durum olmakla birlikte, şubat ayındaki erken yükseliş beklentileri olumsuz etkilemiştir" dedi.

"Dövizdeki yükselişin de etkisiyle enflasyonu çift haneye çıktı"

Çetin açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

"Dünya ekonomisinde ortalama enflasyon oranı ancak yüzde 2 düzeyine yükselmiş olup, Avrupa'da daha düşük oranlar devam etmektedir. Dünyada yüzde 10'dan yüksek enflasyon Venezuela, Arjantin, Suriye, Libya, Mısır, Ukrayna, Azerbaycan gibi 25 kadar ülkede görülmektedir. Brezilya, Rusya, Meksika gibi ülkelerde kur şoklarına rağmen enflasyon yüzde 5 düzeyindedir. Böyle bir ortamda Türkiye'de çift haneli enflasyon, aşırı kur artışının ve buna neden olan para politikası ve faiz tartışmalarının bedeli olarak ortaya çıkmıştır. Şubat ayı enflasyonu, ekonomide güven faktörüne bütün kurumların dikkat etmesi hususunda bir erken uyarı olarak değerlendirilmeli ve para politikası daha net bir çizgiye oturtulmalıdır. Enflasyonun kaynaklarına baktığımızda 0.81 puanlık aylık enflasyona akaryakıt ve motorlu taşıt fiyatlarının 0.48, gıdanın 0.19 puan katkı yaptığı, yıllık 10.13 puanlık enflasyona yine ulaştırmanın 2.84, gıdanın 1.84, alkollü içki ve sigaranın 1.24, kira, ısınma giderlerinin 1.07 puan katkı yaptığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla enflasyondaki yükseliş önemli ölçüde döviz kuru artışından kaynaklanmıştır."

"Şubat zam şampiyonu taze fasulye"

Şubat ayı zam şampiyonun taze fasulye olduğunu kaydeden ATSO Başkanı Çetin, "Şubat ayında en yüksek artış gösteren ürünler yüzde 34,4 ile taze fasulye, yüzde 7,52 ile mandalina, yüzde 23,29 ile nar ve yüzde 10,69 ile limon olurken; en fazla düşüş gösteren ürünler ise sırasıyla yüzde 22,30 ile domateste, yüzde 21,11 ile karnabahar ve yüzde 18,04 ile patlıcan olmuştur. Antalya Toptancı Hali'nde aylık ortalama fiyat artışı yüzde 16 olup, sebze ve meyve bu kez enflasyonun baş sorumlusu değildir. Ortalama aylık fiyat artışları otomobil, tüpgaz, ilaçta yüzde 5, elektronikte yüzde 3.5-5 arası, havale ücretinde bile yüzde 3.1'dir" dedi.

"Yıllık enflasyonda şampiyon maç biletleri"

Yıllık enflasyonda şampiyonun maç biletleri olduğunu ifade eden Çetin, "TÜİK verilerine göre maç biletlerinde yıllık artış yüzde bin 330'dur. Maç biletini yüzde 130 ile mendil, yüzde 100 ile süper loto ücreti izlemektedir. Mazot fiyatında yıllık artış yüzde 36.4'tür. Bu çerçevede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2,82 ile ulaştırma, yüzde 2,17 ile sağlık ve yüzde 1,38 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleşmiştir. Yıllık bazda en yüksek artışların sırasıyla yüzde 21,72 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 17,96 ile ulaştırma, yüzde 12,82 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleştiği görülmektedir. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 2,39 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,36 artış, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,68 düşüş ve su sektöründe yüzde 1,91 artış olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 9,68 ile ham petrol ve doğal gaz, ürünlerinde gerçekleşirken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme yüzde 0,68 ile bir ay önceye göre endekslerin düştüğü tek alt sektör olmuştur. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Şubat ayında aylık ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşmiştir" açıklamasında bulundu.

"Batı Akdeniz'de de en yüksek artış ulaştırma grubunda"

Batı Akdeniz enflasyon rakamlarını da değerlendiren Çetin, "Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık bazda yüzde 0,81, iki aylık bazda yüzde 3,33 ve yıllık bazda yüzde 10,35olarak gerçekleşmiştir. Bölgemizde ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artışlar yüzde 2,72 ile ulaştırma, yüzde 2,04 ile sağlık, yüzde 1,57 ile gıda ve alkolsüz içecekler harcama gruplarında olmuştur. İki aylık enflasyonda en yüksek artışlar, yüzde 8,15 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 6,67 ile sağlık ve yüzde 5,97 ile ulaştırma harcama gruplarında görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış yüzde 21,77ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 19,39 ile ulaştırma ve yüzde 13,81 ile sağlık gruplarında gerçekleşmiştir. Aylık ve iki aylık bazda en fazla düşüş giyim ve ayakkabı grubunda görülmüştür. Bölgemizde enflasyon, aylık bazda Türkiye ortalaması ile aynı kalırken, iki aylık ve yıllık bazda ise ortalamanın üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda on ikinci, iki aylık bazda on altıncı ve yıllık bazda ise on sekizinci sırada yer almıştır" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT