1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Attali'den skandal Türkiye açıklaması! 59 vekil manifesto yayınladı!

Attali'den skandal Türkiye açıklaması! 59 vekil manifesto yayınladı!

Macron'a yakınlığı ile bilinen Fransız Ekonomist Attali, Barış Pınarı Harekatı sebebiyle "NATO öldü, Avrupa olarak yalnızız" dedi. Fransa Ulusal Meclisi'ndeki 8 siyasi gruptan 59 vekil ise Macron'a Ankara'ya yönelik yaptırımların başlatılması ve Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulundu.

Attali'den skandal Türkiye açıklaması! 59 vekil manifesto yayınladı!

Ekonomist Jacques Attali, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un politikalarını geliştirirken etkilendiği uzmanlardan biri. Attali, Türkiye'nin diğer NATO üyesi ülkelerin onayı olmadan Rus silahları alması ve bağımsız olarak Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasını gerekçe olarak göstererek NATO'nun "öldüğü" açıklamasında bulundu.

Fransa'da yayın yapan bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Attali, "NATO üyesi bir güç olan Türkiye diğer üyelerin onayı olmadan Rus silahları alarak tamamen özgür bir şekilde savaşmaya karar verdiğine göre NATO öldü. Türkiye bunu gerçekleştirdi, kimse tepki göstermedi ve Amerika Birleşik Devletleri onu engellemek için hiçbir şey yapmadı" dedi.

Attali'den skandal Türkiye açıklaması! 59 vekil manifesto yayınladı!

Attali konuşmasında, "Eğer NATO öldüyse ve ABD artık bizi savunmuyorsa, Avrupalılara kendilerini korumak için birleşmekten başka yapacak bir şey kalmadı" ifadelerini kullandı.

FRANSA ULUSAL MECLİSİ'NDEKİ 59 VEKİLDEN TÜRKİYE İÇİN AKILALMAZ NATO ÇAĞRISI

Fransa Ulusal Meclisi'nde yer alan 8 siyasi gruptan 59 vekil, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulanması ve "Kürt müttefiklerine" yardım edilmesi için her türlü çabayı göstermesini istedi.

Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması için yapılan çağrıda, "Türk Ordusu'nun Suriye Kürtlerine yönelik saldırılarına ve Batı demokrasilerinin uluslararası hukuku ihlal eden ve zaten bu kadar çile çeken bölgeyi istikrarsızlaştıran bu istilacılık karşısında etkisiz kalmasına karşı derinden öfke duyuyoruz. Fransa ve Avrupa'yı acil harekete geçmeye ve gerekli tüm önlemleri almaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Le Figaro gazetesine göre Fransız vekiller alınması gereken başlıca önlemleri şu şekilde sıraladı:

- Türk saldırı savaşına derhal son verilmesi.

- DAEŞ barbarlığına karşı verdiğimiz ortak mücadelede ağır bedeller ödemiş Kürt müttefiklerimizi korumak.

- Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olası katılımı ile ilgili tüm müzakereleri durdurmak ve Ankara'ya yapılan tüm finansal yardımları kesmek.

- Türkiye'ye Rusya'nın Kırım'ı ilhakı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların benzerlerini uygulamak.

- Ortak güvenliğimizi tehlikeye sokan eylemleri nedeniyle Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması sürecini başlatmak.

HABERE YORUM KAT