1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020? soruları koronavirüs tedbirlerinden sonra arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm detaylar...

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

Koronavirüs tehlikesinin Türkiye'yi de sarmasının ardından gerekli tedbirler çerçevesinde çoğu ortak alan kapandı ya da saaatlerinde değişikliğe gidildi. Peki AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020? Tüm merak edilenler haberimizde.

AVM'LER KAÇTA AÇILIYOR 2020? KAÇTA KAPANIYOR 2020?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerde saat 12.00 - 20.00 saatleri arasında geçerli olacak şekilde esnek çalışma saati uygulanması için tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

AYD'den yapılan açıklamada, yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen çalıştayda Koronavirüs (Kovid-19) salgınana ilişkin tavsiye edilen önlemlerin ele alındığı kaydedildi. 

AYD Başkanı Altaş, dünyanın ve Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu dönemin farkında olduklarını vurgulayarak, "Koronavirüsten korunma anlamında kamu otoritelerinin uyarıları ve aldığı önlemleri destekliyoruz. Tüm imkanlarımızı kamunun aldığı tedbirleri desteklemek ve AVM’lerin bu süreçte güvenli alanlar olma özelliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için seferber ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AVM’lerde kamu sağlığının her şeyin önünde tutulduğunu kaydeden Alaş, bu dönemde kazançları kaybetme korkusu ile değil; halk sağlığını gözeterek hareket edeceklerini ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına yanlarında olmaya, kamu otoriteriyle tam bir uyum içerisinde hizmet vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Altaş şu değerlendirmelerde bulundu:

"AVM’lerimize kiracılarımızla da görüşerek öğlen 12.00 ila akşam 20.00 saatleri arasında geçerli olacak esnek çalışma saati uygulaması için tavsiye kararı alınmıştır. Ancak bu tavsiye kararının istihdamı olumsuz etkilememesi için yıllık izinler kullandırılarak bu uygulamanın yapılması önerilmiştir. Bu sayede AVM’lerdeki çalışanlarımız için de birbiriyle temas etmeyen ayrı gruplar oluşturarak; hizmetin hem hijyenik hem de kesintisiz devam etmesini sağlayacağız. Bu uygulama ile AVM çalışanlarımızın sağlığını korumayı hedefliyoruz."

Tüm alışveriş merkezlerimizde dezenfektasyon çalışmalarından, çalışanlara maske tedariğine kadar geniş çaplı önlemler alındığını belirten Altaş, halkı bilgilendirici videoların AVM’lerdeki ekranlarda ve halka ulaşabilecek tüm mecralarda yer alacağını da vurguladı.

Öte yandan, AVM’lere girişlerin daha kontrollü olacağının altını çizen Altaş, "Okulların tatil edilmesi ile toplumda oluşan paniğin farkındayız. Biz de bu süre içerisinde geçerli olacak şekilde AVM’lerimizdeki kapalı çocuk oyun alanlarının ve etkinlik alanlarının kapalı tutulmasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

KORONAVİRÜS NEDİR?

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

KORONAVİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir.

Corona virüsünde henüz bilinen ve görülen belirtiler genel hatları ile şu şekildedir;

- Hafif veya şiddetli öksürük- Yüksek ateş- Nefes darlığı- Zatürre- Böbrek yetmezliği

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

KORONAVİRÜS'TEN NASIL KORUNULUR?

 • * Eğer sağlıklı bir kişiyseniz yapmanız gereken tek şey virüsün bulaşmaması için hastalık şüphesi olanlardan uzak durun.
 • * Öksürük veya hapşırma şikayetiniz varsa maske takın.
 • * Maskeler tek başına korumaz beraberinde alkol bazlı temizleme maddeleri ile ellerinizi de temizlemelisiniz
 • * Eğer maske kullanıyorsanız nasıl takacağınız ve imha edeceğinizi de bilmelisiniz
 • * Maskeyi nasıl kullanmalıyız ve nasıl çıkarmalıyız?
 • * Maskeyi takmadan önce alkol bazlı solüsyon veya sabun ile elinizi temizlemelisiniz.
 • * Maske ile burun ve ağzınızı kapatmalısınız ve aralarında boşluk olmamalı
 • * Maske ye elinizle dokunmaktan kaçınmalısınız eğer dokunmuş iseniz elinizi tekrar temizlemelisiniz
 • * Maske nemlenmiş ise onu yenisi ile değiştiriniz.Değiştirirken ağız kısmına dokunmayınız.
 • * Maskeyi çıkarırken ağız kısmına denk gelen ön tarafına dokunmayınız. Arka lastikli kısmından tutarak çıkarınız.

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Covid-19 tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

AVM NEDİR?

Alışveriş merkezi (AVM), çeşitli ürünlerin satışı konusunda genelde bir firma bünyesinde bazen de kooperatif olarak faaliyet gösteren büyük satış mağazası. Mağaza, büyüklüğüne göre reyonlardan oluşabileceği gibi bir mağazalar topluluğu şeklinde de olabilir.
Tokyo, Japonya'da bir alışveriş merkezi

En büyük alışveriş merkezi 1986'dan bu yana faaliyette olan ve Dünya'nın en büyük alışveriş merkezi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Kanada Edmonton, Alberta'daki West Edmonton Mall'dır.

Son yıllarda insanlarda gelişen alışveriş kültürü farklılık göstererek sokak mağazalarından şehir alışveriş merkezlerine ilgi artmıştır. Alışveriş merkezleri insalara alışverişin yanı sıra eğlence, sinema, etkinlik ve çeşitlilik gibi imkânlar da sunduğu için insanların odak noktası hâline gelmiştir. Ve büyük bir hızla tüm Dünya'da yeni AVM'ler açılmaktadır.

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

İSTANBUL'UN EN BÜYÜK AVM'LERİ NELER?

Türkiye genelinde 2016 yılı sonu itibariyle aktif olarak çalışan 379 tane AVM bulunuyor.

2007 yılında Türkiye'de 145 aktif AVM bulunuyordu. Geçen 9 sene içeresinde yüzde 161 oranında artmasıyla rakam 379'a ulaştı.

2016 yılı sonu itibariyle İstanbul'da faaliyet gösteren AVM sayısı 120 civarında iken bu rakam Ankara'da 33, Antalya ve Bursa'da 16 oldu. Aydın, Bolu, Karabük, Kırıkkale, Kocaeli ve Muğla ise en fazla AVM'nin yer aldığı şehirler sıralamasında yer alıyor. Yapılan son araştırmaya göre Türkiye'de 22 şehirde AVM bulunmuyor.

AVM'ler saat kaçta açılıyor 2020? Saat kaçta kapanıyor 2020?

İşte İstanbul'daki en büyük AVM'ler;

Küçükyalı - Hilltown

Bayrampaşa - Forum İstanbul

İkitelli - Mall Of İstanbul

Çamlıca - Emaar Square

Bakırköy - Marmara Forum

Mecidiyeköy - İstanbul Cevahir

Eyüp - Vialand

Beylikdüzü - Marmara Park

Beylikdüzü - Torium

Acıbadem - Akasya Acıbadem

HABERE YORUM KAT