1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avrupa seyahatlerinden Suud hanedanına Koronavirüs mü bulaştı?

Avrupa seyahatlerinden Suud hanedanına Koronavirüs mü bulaştı?

New York Times gazetesinin haberine göre koronavirüs, Suud hanedanından 150 kişiye sıçradı. Haberde Covid-19'un kraliyete Avrupa seyahatlerinden geçmiş olabileceği belirtilirken gazetenin ulaştığı notta tedavi gören hastane personelinin kraliyet üyelerine yer açmak için başka bir hastaneye nakledileceği yazıyor.

Avrupa seyahatlerinden Suud hanedanına Koronavirüs mü bulaştı?

Koronavirüs Suud hanedanına bulaştı mı? New York Times gazetesinin Suudi başkentindeki kraliyet hastanesine yakın iki doktor ve hanedan içinden iki farklı kaynağa dayandırdığı haberine göre, ilk koronavirüs vakasının 6 hafta önce tespit edildiği Suudi Arabistan'da, Riyad Valisi Faysal bin Bandar bin Abdulaziz Saud'un da aralarında yer aldığı 150 Suud hanedanı üyesi Covid-19'a yakalandı. 

HASTANEYE GELEN ACİL NOTUNA ULAŞILDI

Gazetenin ulaştığı, başkentteki Kral Faysal Uzman Hastanesi'ne acil notuyla gelen talimatta, "ülke çapındaki önemli şahsiyetler için talimatların beklenmesi, kaç vakayla karşılaşılacağının henüz bilinmediği ancak kronik hastaların hastaneden tahliye edilmesi" gerektiği belirtildi. Ayrıca tedavi gören hastane personelinin kraliyet üyelerine yer açmak için başka bir hastaneye nakledileceği bildirildi.

BİRÇOK BAKANLA SARAYA KAPANDI

Gazeteye konuşan doktorlar, kraliyet içindeki binlerce prensin sıkça Avrupa'ya seyahat ettiğini ve virüsü buradan almış olabileceklerini dile getirildi. 

Salgın öncesinde sağlığına ilişkin çok sayıda soru işareti bulunan 84 yaşındaki Kral Selman bin Abdulaziz'in Kızıl Deniz kıyısındaki Cidde kentine yakın bir adadaki sarayda karantinaya girdiği aktarılan haberde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın da yanında birçok bakanla bu bölge yakınında bir saraya kapandığı ifade edildi.

SUUDİ ARABİSTAN'DA VAKA SAYISI NE KADAR?

Gazeteye göre, Suudi Arabistan yönetiminin koronavirüse karşı tüm hava ve kara sınırını kapatma, bazı vilayetlerde tüm gün sokağa çıkma yasağı, umre ziyaretlerinin iptal edilmesi, cemaatle namazların askıya alınması gibi sert tedbirleri hızla almasının arkasında virüsün hanedan üyelerine ulaşması etkili oldu.

Suudi Arabistan, şu ana kadar koronavirüs vaka sayısını 2 bin 795, hayatını kaybedenlerin sayısını 41 olarak açıkladı.

HABERE YORUM KAT