1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Avrupa’da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu

Avrupa’da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu

Fransa, Almanya ve İtalya'dan sonra Avusturya'da da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu getirildi.

Avrupa’da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu

Fransa, Almanya ve İtalya'dan sonra Avusturya'da da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu getirildi.

Fransa, Almanya ve İtalya'dan sonra Avusturya'nın da tır şoförlerine asgari ücret zorunluluğu getirmesi nakliye şirketlerinin tepkisine sebep oldu. Nakliyeciler, bu ülke sınırları içinde transit taşımalar hariç, çalıştıkları süre boyunca şoförleri için bu ülkelerde uygulanan asgari ücreti ödemek zorunda kalacak.

Avrupa ülkelerinde karayolu taşımacılığında faaliyet gösteren firmaların sürücü ve çalışanları için gittikçe yaygınlaşan asgari ücret uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, "Batı Avrupa'da asgari ücret birçok ülkeye göre daha yüksek ve firmalar tır şoförlerini bu ücret ile çalıştırıyorlar. Bu dört ülkeye yapılan taşımalarda kendi ülkelerinde haksız rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla, asgari ücret şartı uygulanıyor. Yetkililer, benim ülkemden mal alıp, mal teslim ederken, benim ülkemin firmaları ile aynı şartlarda rekabet etmelisiniz diyorlar" diye konuştu.

Söz konusu uygulamanın Türk ve yabancı nakliye şirketlerine ek mali yük getireceğini belirten Sezer, "Ticari araçlar, ilgili ülke sınırları içinde kaldıkları süre içinde bu ülkelerde uygulanan asgari ücreti almak zorundalar. Cezalar, ülkeye ve hatanın tekrarlanmasına bağlı olarak 750 ile 500 bin euro arasında değişiyor" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT