1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avrupa'ya vizesiz seyahat dönemi mi başlıyor? Dışişleri Bakanı açıkladı

Avrupa'ya vizesiz seyahat dönemi mi başlıyor? Dışişleri Bakanı açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Reform Eylem Grubu toplantısında Avrupa'ya vizesiz sehayat için çalışmaları sürdürüyoruz açıklamasında blundu.

Avrupa'ya vizesiz seyahat dönemi mi başlıyor? Dışişleri Bakanı açıkladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Vatandaşlarımız Avrupa'ya vizesiz seyahati hak ediyor. Haksız uygulamanın kaldırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" Çavuşoğlu vize serbestisine ilişkin, "Yeni pasaportların tanınmasıyla beraber kriterler 6'ya düştü" dedi. 

Reform Eylem Grubu toplantısı Ankara’da düzenlendi. Toplantıya ev sahipliğini Adalet Bakanlığı yaptı. Toplantıya Adalet bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

Toplantıyla ilgili şu açıklamalar yapıldı:

BERAT ALBAYRAK:

Cari rakamlarımız açıklandı. Dengelenme süreci çok daha iyi noktaya gidiyor.

Türkiye üçüncü çeyrekte de çok önemli bir performans sergiledi.

AB ile işbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. Türkiye ile AB'nin ekonomik anlamda işbirliği belki de her zamankinden çok daha fazla birbirlerine olan ihtiyacını ortaya koyuyor.

Türkiye olarak biz yapıcı ve pozitif adımlarımızı kararlı bir şekilde atmaya devam edeceğiz.

AB ile işbirliğini artırma çerçevesinde bizim için en önemli konulardan bir tanesi Gümrük Birliği'nin güncellenmesi hepimizin malumu. AB'deki bu konuyu domine eden baş ekonomiklerden sayacağımız çok yoğun diplomasiyi karşılıklı yürütmeye devam ediyoruz.

Bu ekonomik işbirliğinin gelişmesi işbirlikleri noktasında yeni küresel sisteme önemli bir mesaj verecek. Ve bu güncellenme süreci önemli bir adım ortaya koyacak.

Bugün gündüz sabah itibariyle cari rakamlarımız açıklandı. Ekim ayı itibariyle Ağustos ve Eylül'de devam eden süreci çok daha güçlü bir rakamla, bu dengelenme sürecinin çok daha güçlü şekilde rekor düzeyde 2,77 dolarlık cari fazlayla tüm zamanların rekorunu kırarak bu süreci ne kadar güçlü dengelenme süreci olarak sağlam bir şekilde ilerlediğinin altını net şekilde çiziyor. Bugün dünden, yarın da dünden daha iyi olacak.

Bu noktada baktığımızda yeni ekonomi programı vesilesiyle baktığımızda, görünen o ki cari açıkta koyduğumuz hedefte çok daha iyi bir performans sergileyeceğimiz ve yıl sonu 30 milyar doların bile altında çok daha pozitif bir rakamı ortaya koyacağız. Hazine tarafında başarılı tahvil ihraçları net döviz rezervi konusunda artışı ortaya koyuyor. Ve tüm bu noktada çok daha güzel gelişmelere gebe süreci inşallah ortaya çıkacağını görebiliriz.

Bu noktada baktığımızda Aralık ayında göstereceğimiz olumlu performansın devamıyla birlikte 2018 sonu itibariyle ortaya koyduğumuz, enflasyon cari denge ve büyüme noktasında baktığımızda, yeni ekonomik program hedeflerinden çok daha pozitif neticeler inşallah ortaya koyacağız.

2018’i böyle kaparken 2019’da aynı kararlı duruşla, AB ilişkilere dayalı ekonomik işbirliğinin, inşallah çok daha pozitif adımların atıldığı kararlı bir 2019’a gireceğiz.

Avrupa'ya vizesiz seyahat dönemi mi başlıyor? Dışişleri Bakanı açıkladı

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU:

AB’de ideolojilere kurban edilmiş bir meclis var. Vatandaşlarımız vizesiz seyahati hak ediyor. Bu haksız bir uygulama. Yeni pasaportlarının AB tarafından tanımasıyla kriterler 6’a düştü. Kararlı çalışmalarımızı devam ettirerek vize serbestisini kazanacağız.

AB’den terör konusunda beklentilerimiz çok nettir. AB’nin fonlarda kesintiye gitmesi çelişkidir.

FRANSA'DAKİ OLAYLAR

Vandalizme karşıyız ama Aşırıcı güç kullanımına da karşıyız. Avrupa’nın güvenliği bizim için önemi bu olayların bir an önce sonlanmasını diliyoruz.

HABERE YORUM KAT