1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Avustralya saldırganının kimliği belli oldu

Avustralya saldırganının kimliği belli oldu

Avustralya'da bir kadını öldüren, bir diğerini de yaralayan saldırganın 20 yaşındaki Mert Ney olduğu açıklandı. Sydney Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 20 yaşındaki gencin ruhsal sıkıntıları olduğu ve şehir merkezindeki saldırıya teşebbüs etmeden önce başka bir bölgede, bir kadını öldürdüğü kaydedildi.

Avustralya saldırganının kimliği belli oldu

Avustralya'nın Sydney kentinde, bıçakla bir kadını öldürdükten sonra şehir merkezinde bıçağını savuran saldırganın kimliği belli oldu. Bir kadını yaraladıktan sonra sinkaflı ifadelerle bir otomobilin üzerine çıkarak "Beni kafamdan vurun" diyen ve çevredekilerin sandalye ve süt kasasıyla müdahale ederek yakaladığı saldırganın, 20 yaşındaki Mert Ney olduğu açıklandı.

Sydney Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 20 yaşındaki gencin ruhsal sıkıntıları olduğu ve şehir merkezindeki saldırıya teşebbüs etmeden önce başka bir bölgede, bir kadını öldürdüğü kaydedildi.

Saldırının nedeni hakkında bir açıklama yapılmadı. Bölgeyi güvenlik kordonuna alan Sydney Emniyeti'nden yapılan açıklamada "Tüm ihtimaller değerlendiriliyor" 

Avustralya saldırganının kimliği belli oldu

HARİCİ BELLEK BULUNDU

New South Wales Emniyet Müdürü Mick Fuller ise, saldırgan gencin "bilinen terör bağlantısı olmadığını" ve olaya "terörizm şüphesi" ile yaklaşılmadığını söyledi.

Mick Fuller, zanlıdan, ABD ve Yeni Zelanda'da yapılan ve beyazların üstünlüğünü savunan kişiler tarafından yapılan saldırıların detaylarının yer aldığı bir harici bellek çıktığını da belirtildi.

GENÇ KADININ BOĞAZINI KESTİ

Sydney'de bir apartman dairesinde ölü bulunan 24 yaşındaki Michaela Dunn'ın Ney tarafından boğazının kesildiği belirlendi. Saldırganın şehir merkezinde bıçakla yaraladığı 41 yaşındaki bir kadının ise hayati tehlikesi bulunmuyor.

"İÇİNE KAPANIK BİR GENÇ"

Olay anına ait bir videoda, 20 yaşındaki gencin "Allahu Ekber" diye bağırdığı duyuluyor. Ancak komşuları, Ney'in içine kapanık bir genç olduğunu ve dini duygularının güçlü olduğu yönünde bir sinyal görmediklerini ifade ediyor.

KIBRIS TÜRKÜ AİLENİN ORTANCA ÇOCUĞU

Mert Ney'in Kıbrıs Türkü bir ailenin ortanca çocuğu olduğu bilgisi de Avustralya basınına yansıdı.

Avustralya saldırganının kimliği belli oldu

'TERÖR BAĞLANTISI YOK'

Avustralya medyasına göre Kıbrıslı Türk bir anne-babanın ortanca çocuğu olan Ney, Blacktown Erkek Lisesi'nde okudu.

Sınıf arkadaşları annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Ney'in sessiz ve çok arkadaşı olmayan bir kişi olduğunu söylüyor. Bir arkadaşı Ney'in Facebook'ta Hristiyanlık'tan İslam'a geçişle ilgili paylaşımlarda bulunduğunu anlattı.

Polis, üzerinde, Mart'ta Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen ve 51 kişinin öldüğü cami saldırılarıyla ilgili görüntülerin yer aldığı bir flaş bellek bulunan Ney'in, "herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olduğunu" düşünmüyor.

Sydney Emniyet Müdürü Fuller, bu konudaki soruları yanıtlarken "Terörizme işaret eden bazı bilgiler bulduk ama flaş bellekte bazı görüntülerin olması dünkü yaşananların bir terör saldırısı olduğunu söylememiz için yeterli değil. Yine de bu kaygı verici ve araştıracağız" dedi

HABERE YORUM KAT