1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avusturya'da darbe karşıtı Türklere bayrak yasağı

Avusturya'da darbe karşıtı Türklere bayrak yasağı

Wiener Neusttadt şehrinde, darbeye karşı çıkan Türklerin evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asması yasaklandı

Avusturya'da darbe karşıtı Türklere bayrak yasağı

Wiener Neustadt Belediye Başkanı Klaus Schneeberger, Türk sivil toplum örgütleri ve toplu konut yönetimlerine gönderdiği mektubunda, evlere ve balkonlara asılan Türk bayraklarının kaldırılmasını istedi.

"DERHAL KALDIRMALARI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM"

Türk bayrağı asılmasanın Türkiye siyasetinin Avusturya"ya taşınması anlamına geldiğini ileri süren Schneeberger, “Evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asanlara bu bayrakları derhal kaldırmaları çağrısında bulunuyorum. Bu şehri benimsemeyenin burada yeri yoktur." ifadelerini kullandı.

Mektupta, toplu konut yöneticilerinden de kiracıların Türk bayrağı asmasına engel olunması istendi.

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, devlet televizyonu ORF’ye yaptığı açıklamada, darbeye karşı çıkan vatandaşların katıldığı gösterileri eleştirerek, “Türkiye kökenli insanlar, Avusturya"ya karşı sadık tutum göstermeli. Erdoğan taraftarları ülkeyi terk etmekte serbesttir.” ifadelerini kullandı.

İNCELEME BAŞLATILACAK

Kurz, çifti vatandaş olan Türkler hakkında inceleme başlatılacağını belirterek, "Vatandaşlık yasal kurallar çerçevesinde tabii ki geri alınabilir ve bu konuda mevzuat çok açıktır." ifadesini kullandı.

ÜLKEYİ TERK ET MEKTUBU

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da FETÖ’yü protesto için evinin balkonuna Türk bayrağı asan 33 yaşındaki Soner Seniş, Dışişleri’nden ülkeyi terk et mektubu aldı.

 

Avusturya"da, terör örgütü PKK yandaşları bez parçalarıyla serbestçe propaganda yapıp çadır kurabiliyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT