1. HABERLER
  2. BİLİM TEKNOLOJİ
  3. Ay'da binlercesi bulundu! İşte dünyanın en dayanıklı canlısı

Ay'da binlercesi bulundu! İşte dünyanın en dayanıklı canlısı

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'ın bilim editörü Ian Sample ilginç bir yazı paylaştı. Gazeteci ve yazar, İsrail'in Ay'a çakılan uzay aracı Beresheet içinde binlerce su ayısı olduğunu dile getirdi.

Ay'da binlercesi bulundu! İşte dünyanın en dayanıklı canlısı

Su ayıları Ay'da! Peki bu, Ay'a yerleşebileceğimiz anlamına mı geliyor? İşte cevabı...

Dünyanın en dayanıklı canlısı olarak görülen su ayıları uzay koşullarında bile hayatta kalabiliyor.

Sample bu haberi “Ay’da yaşam bulma ihtimali arttı. Fakat bu canlılar uzaylı değil, uzay aracı Ay’a çarptığında ortaya saçılan canlılar” ifadeleriyle aktardı.

Su ayılarını Beresheet’e yükleyen, ABD merkezli Arch Mission Foundation’dı. Örgütün amacı, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak.

BBC Türkçe’nin haberine göre; örgütün kurucusu Nova Spivack “Bizim kargomuz o görevden sağ çıkan tek şey olabilir” dedi.

Tardigrad ya da daha yaygın olan ismiyle su ayısının yaklaşık 520 milyon ila 100 milyon yıldır yaşadığı düşünülüyor. 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayıları dinozorların ortaya çıktığı ve yok olduğu dönemlerde de yeryüzündeydi.

Gelişmeyi birinci sayfasından duyuran The Guardian’a konuşan Edinburgh Üniversitesi’nden astrobiyolojist doktora öğrencisi Philippe Reekie, su ayılarının Ay’da hayatta kalmaması için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Reekie, “Ay’da yaşamın önündeki ana engeller atmosfersizlik ve yüksek radyasyon ama su ayıları bu iki koşulda da hayatta kalabiliyor” dedi.

Öte yandan su ayılarının ayda yayılması ve çoğalması pek de mümkün değil.

Poznan Üniversitesi’nden astrobiyolojist ve su ayısı uzmanı Lukasz Kaczmarek, su ayılarının hayatta kalmayı zorlaştırıcı bu tür koşullarda vücutlarını koruma altına almak için hareketsizleştiğini, tekrardan hareket edebilmeleri için suya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum