1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aydın’da 2 işletmeye 41 bin lira ceza kesildi

Aydın’da 2 işletmeye 41 bin lira ceza kesildi

Aydın Ticaret İl Müdürlüğünce geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde yapılan denetimlerde iki işyerine 41 bin 329 lira ceza kesildi.

Aydın’da 2 işletmeye 41 bin lira ceza kesildi

Aydın Ticaret İl Müdürlüğünce geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde yapılan denetimlerde iki işyerine 41 bin 329 lira ceza kesildi.

Aydın Ticaret İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikayetlerinin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Ticaret Bakanlığınca düzenlenen yönetmelikler, tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılıyor. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer il veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanıyor.

Kasım ayı içerisinde Ticaret İl Müdürlüğüne ulaşan tüketici şikayetlerinin sayısı 26 adet olarak gerçekleşti. Bu şikayetlerin 18'i ayıplı mal ve hizmetleri kapsayan 9'u cep telefonu, ikişer adet televizyon ve otomobil, birer adet bilgisayar ve yaylı yataktan oluşurken, 4 adet bankacılık, 2 adet işyeri dışında yapılan sözleşmeler, 1 adet abonelik sözleşmeleri ve 1 adet garanti belgesi şikayetlerini kapsadı. İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ay içinde 09 Kasım 2017 ve 23 Kasım 2017 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapıldı. Söz konusu toplantılarda 12'si tüketici lehine, 12'si tüketici aleyhine, 2'si uzlaşma ve biri karar düzeltme olmak üzere toplam 27 adet İl Hakem Heyeti kararı alındı. Ayrıca İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı tarafından tüketici şikayetlerini incelemek üzere 6 adet bilirkişi ataması yapıldı.

Piyasa Gözetimi ve Denetimi Çalışmaları

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Efeler ve Nazilli ilçelerinde 10 işyerinde 38 üründe fiyat etiketi, tüketici sözleşmeleri, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu, işyeri dışında satış ve satış sonrası hizmetler yönünden denetim yapıldı. 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun kapsamında Efeler ilçesinde 3 işyerinde 35 üründe yapılan denetimde herhangi bir aykırılığa rastlanmadı.

Bakanlık Talimatı doğrultusunda bir işyerine 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında işyeri dışında yapılan sözleşmeler yönünden 40 bin 841,99 TL ve bir işyerine garanti belgesi ile Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yönünden 480 TL olmak üzere toplam 41 bin 329,99 TL idari para cezası uygulandı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT