1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes kararı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes kararı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalarda tansiyon yavaş yavaş düşmeye başlıyor. 2 ülke arasında 18 Ekim'de yerel saatle 00.00'dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes sağlandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes kararı

 Dağlık Karabağ'da başlayan Azerbaycan ve Ermenistan çatışmasında günlerdir sular durulmuyordu. Ermeni güçlerin sivilleri hedef aldığı bölgede çok sayıda saldırı düzenlenmesinin ardından iki ülke nihayet ateşkeste anlaştı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada geçici ateşkes kararının, AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerinin devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirildi. 

NE OLMUŞTU?

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Bugün Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT
2 Yorum