1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bağdadi öldürüldü mü? ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu

Bağdadi öldürüldü mü? ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu

ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu. Trump, EbuBekir el-Bağdadi'nin öldüğünü duyurdu.

Bağdadi öldürüldü mü? ABD Başkanı Trump açıklamalarda bulundu

ABD Başkanı Donald Trump, 'Çok büyük bir şey oldu' paylaşımında bulunmuş ve bu paylaşım büyük heyecan yaratmıştı.

Paylaşım, DEAŞ lideri Bağdadi'nin düzenlenen bir operasyonla öldürüldüğü iddialarını da beraberinde getirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump sabah saatlerinde paylaştığı, “Büyük bir şey oldu” tweet’i ile ilgili beklenen basın toplantısını gerçekleştiriyor. Trump, 4 saat süren operasyonla ilgili olarak ilk kez konuştu. Trump, “Bağdadi öldü” derken terör örgütü elebaşının ağlayarak çığlıklar içinde öldüğünü duyurdu.

Trump, Bağdadi’nin üzerindeki intihar bombacısı yeleğiyle kendini ve 3 çocuğunu öldürdüğünü söylerken yapılan DNA testi ve sonuçlarında bundan tamamen emin olduklarını dile getirdi. IŞİD’in gelecekte yapacakları ile ilgili birçok belgeye ulaştıklarını söyleyen Trump operasyon sırasında hiçbir ABD askerinin yaralanmadığını söyledi.

Trump, “Ebubekir el-Bağdadi ile birlikte çok sayıda iş birlikçisi de öldürüldü. Bağdadi vahşiydi ve vahşi bir şekilde, kaçan ve korkan bir korkak olarak öldü” dedi.

Trump, “Rusya’ya, Türkiye’ye, Suriye’ye ve Irak’a teşekkür etmek istiyorum. Bu çok tehlikeli bir görevdi” dedi.

Trump, Bağdadi’ye daha önce de operasyon yapmak istediklerini söylerken terörist elebaşının sürekli yer değiştirdiğini ve planlarının bu sebeple değiştiğini dile getirdi. Trump operasyonu canlı yayında izlediğini söylerken, “Bir film izler gibi mükemmeldi. Oradaki teknoloji bile harikaydı” ifadesini kullandı.

TRUMP’TAN BİR GARİP TÜRKİYE AÇIKLAMASI

1 saatlik 10 dakikalık tehlikeli bir bölgeden uçtuk. Bazı liderler bunun en tehlikeli noktası olduğunu düşündük dolayısıyla çok sessizdik. Giriş ve çıkış uçuşları çok tehlikeliydi, çok fazla ateşlenebilirdik. Rusya hava sahasını açtı. Rusya harikaydı, Irak harikaydı. Gerçekten harika bir iş birliği gerçekleştirdik” dedi.

Trump, gelen sorular üzerine Türkiye’ye methiyeler düzerken, “Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu, zorluk çıkarmadı. Bazı bölgelerden geçtik, onlar da harikaydı hiç sorun çıkarmadılar, onlar da bize ateş edebilirdi biz de onları ortadan kaldırabilirdik. Ama bu olmadı. Bize ateş açanlar ortadan kaldırıldı. Havadan vuruldular yani” ifadesini kullandı.

Operasyonun 2 haftalık bir süreç içerisinde gerçekleştiğini söyleyen Trump, “Ekibimizde çok parlak ve çok zeki insanlar var. Birkaç hafta çok iyi gözlem altındaydı, çok parası vardı ve bir anda planını değiştiriyordu. Orada olduğunu biliyorduk ve yüzde 100 emin olmanız mümkün değildi. Teyidi aldık ve oraya gittiğimizde çok büyük ateş gücüyle karşılaştık. Ama askerler çok iyiydi. Çok sayıda terörist oldu onun rakamını da açıklayacağız” dedi.

Trump, ABD askerlerine eşlik eden bir köpeğin tünellerde yaralandığını dile getirdi.

Trump, operasyon detaylarını Demokratlarla paylaşmadıklarını söylerken, operasyonun güvenliği için bunu duyurmadıklarını söylerken, “Washington’da çok fazla sızıntı var. Askerlerimize zarar gelmemesi için operasyonu duyurmadık. Çok az kişinin haberi vardı. Bir sızıntı ekibin tamamen ölmesine sebep olabilirdi” dedi.

Trump askerlerin operasyondan sonra nereye gittiğini söylemezken, “Dost bir ülkeye gittik” dedi.

Trump bölgeden çekileceklerini ama petrolü korumak için orada asker bulunduracaklarını söylerken, Türkiye’nin de sınır güvenliği konusunda haklı olduğunu dile getirdi. Trump, “Güvenli bölge var ama güvenli bölge güvenli değil” dedi. Trump, “Avrupa ülkeleri çok büyük bir hayal kırıklığı oldular. Onları bizzat aradık, birçok Avrupa ülkesinden IŞİD’e katıldılar ve onları sınırlarınıza bırakacağız dedik. ABD bunlara para harcayacak değil” dedi.

Çok sayıda IŞİD’liyi canlı ele geçirdiklerini söyleyen Trump, Bağdadi’nin 11 çocuğunun da güvenilir kişilere teslim ettiğini vurguladı.

Trump, “Operasyonda sadece ABD askerleri vardı ama iş birliği yaptı. Rusya’nın kontrol ettiği bölgenin üzerinden geçtik. İş birliği yaptık. Onlar da IŞİD’den nefret ediyor çünkü” dedi.

Trump, “Kendi istihbaratımızı kendimiz topladık, harika insanlarımız vardı. Kendi insanlarımızı kullanınca yapacaklarımız muhteşem” ifadesini kullandı.

Trump’ın basın toplantısı yaklaşık 46 dakika sürdü. Öte yandan Trump’ın bu açıklamaları akıllara 2012 yılında attığı bir tweeti getirdi. El Kaide lideri Usame Bin Ladin’e yönelik operasyon sonrasında dönemin ABD Başkanı Obama’nın övgü almaması gerektiğini söyleyen Trump, “Bin Ladin’in ölümü dolayısıyla Obama’yı tebrik etmeyi bırakın. Navy Seal’lar (Özel Tim) Bin Ladin’i öldürdü” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT