1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü?

Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü?

Ankara'da 1990 yılında bir suikast sonucu hayatını kaybeden Bahriye Üçok ölüm yıldönümünde Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü? başlığı ile internetten çokça bakılmaya başlandı. Biz de sizler için bu soruların cevaplarını haberimizde derledik.

Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü?

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın akademisyeni olan Bahriye Üçok ölüm yıl dönümünün ardından internette Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü? yazılarak bakılmaya başlandı. Biz de bu konuya ilişkin önemli detaylara haberimizde yer verdik.

BAHRİYE ÜÇOK KİMDİR? NERELİ?

Bahriye Üçok, 1919'da Trabzon'da dünyaya geldi. Babası Gümüşhaneli Hamit Ataç olan Bahriye Üçok, ilk ve ortaokulu Ordu'da okudu. Ardından Kandilli Kız Lisesi'ni bitiren Bahriye Üçok, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nde tamamladı. Üçok, aynı zamanda Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nü de tamamladı.

Eğitiminin ardından on bir yıl boyunca Samsun ve Ankara'da on bir yıl lise öğretmenliği yaptı. 1953 yılında ise akademik hayata başladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Bahriye Üçok, bu fakültenin ilk kadın öğretim üyesi olmuştur.

1957 yılında doktor, 1964 yılında ise "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı çalışmasıyla doçent oldu. Arapça ve Farsça'yı iyi derecede bilen Üçok, Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Bu nedenle 1960'lı yıllardan itibaren tehditler almaya başladı ve kendini güvende hissetmediği için akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü?

SİYASİ HAYATI

Bahriye Üçok, 1971 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından kontenjandan senatör seçildi ve beş yıl boyunca Cumhuriyet Senatosu divan üyeliği yaptı. Üçok, siyasi tercihini ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) yana kullandı ve 1977'de partiye katıldı.

12 Eylül darbesinin ardından Halkçı Parti'nin (HP) kurucu üyesi olan Bahriye Üçok, 1983 seçimlerinde HP'den Ordu milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bahriye Üçok, 1986'dan itibaren ise Sosyaldemokrat Halkçı Parti'ye (SHP) üye oldu.

NEREDE VE NASIL ÖLDÜ?

Kasım 1988'da televizyonda yapılan bir açık oturumda, "İslam'da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı" iddialarına dayanan açıklamalarından sonra üzerine birçok tepki çekti ve tehditler almaya başladı.

Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine, Ekspres Kargo tarafından ulaştırılan ve gönderici olarak İlmî Araştırmalar Vakfı'nın göründüğü kitap paketini saat 16.30'da aldı. Bomba olabileceği şüphesiyle paketi kapısının önünde açmaya çalışırken, paketin içine yerleştirilmiş olan bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılan Üçok, saat 20:00 sularında burada yaşamını yitirdi. Cenazesi 9 Ekim günü Maltepe Camii'nden kaldırılmış ve Karşıyaka Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Bahriye Üçok kimdir? Nereli? Nasıl öldü? Nerede ve ne zaman öldü?

KİMLER ÖLDÜRDÜ?

Cinayeti İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi. Ertesi gün Cumhuriyet gazetesindeki haberde, olay şöyle aktarılmıştı:

''Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun’dan sonra türbana karşı tavrı ve laikliği savunmasıyla tanınan SHP Parti Meclisi Üyesi Bahriye Üçok da suikast sonucu öldürüldü. İstanbul’dan Ankara Çankaya’daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. İki kolu ve bir bacağı kopan Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan öldü. Cinayeti İslami Hareket adlı örgüt üstlendi. Cumhuriyet Gazetesini telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok'u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söyledi. Aynı kişi “İslam'a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtti.

Bombalı paketi kabul eden 'kargocu kız' olarak da tanınan Gülay Calap, uzun süre ortadan kayboldu. 16 Ocak 1994 tarihinde İzmir'de PKK'nın yan kuruluşu olarak sayılan Devrimci Halk Partisi'nin İzmir sorumlusu olarak gözaltına alındı.

SHP Parti Meclisi üyesi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş ve "laikliğin savunucusu ilahiyatçı" olarak tanınmıştır.

BAHRİYE ÜÇOK NE ZAMAN ÖLDÜ?

Doç. Dr. Bahriye Üçok, 30 yıl önce evine kargoyla gönderilen bombalı kitap nedeniyle hayatını kaybetti. Ölüm tarihi 6 Ekim 1990'dır.

BAHRİYE ÜÇOK'UN KİTAPLARI

İslâm devletlerinde Türk naibeler ve kadın hükümdarlar

islamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler

Atatürkün Izinde Bir Arpa Boyu: Cumhuriyet Bilgeleri

Okan Gül
Video Editörü
HABERE YORUM KAT