1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, sabrımıza rağmen son günlerde Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir." ifadelerini kullanarak Yunanistan'a tepki gösterdi.

Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar, İskenderun'da Deniz Üs Komutanlığı ve Akdeniz Kalkanı Harekatı'nda görevli Barbaros Fırkateyni'ne ziyarette bulundu.

Bakan Akar "İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, sabrımıza rağmen son günlerde Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir.  Bunlar çok ciddi tahriktir, provokasyondur. Bunun kendilerine hiçbir yararı yoktur." dedi.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan birliklerdeki bayramlaşma sonrası İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na geçti.

Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Üs Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik tarafından karşılandı. Milli Savunma Bakanı Akar, tören kıtasını selamladı.

Bakan Akar, TCG Karpaz, TCG Karataş karakol gemileri ve üs komutanlığı personeli ile bayramlaştıktan sonra Akdeniz Kalkanı Harekatı'nda görev alan TCG Barbaros Fırkateyni'ne geçti.

Personel ile bayramlaşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, daha sonra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de yani Mavi Vatan'da görev yapan muharip unsur komutanları ile video konferans ile görüşme gerçekleştirdi. Faaliyetler ile ilgili bilgi alıp talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin yanı sıra denizde ve havadaki faaliyetlerine de kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terör ve koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirleri de ele aldığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Denizlerdeki meselelerimize baktığımızda, biz sadece kendi hak ve hukukumuzu değil aynı zamanda Kıbrıslı kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu korumakta kararlıyız. Doğu Akdeniz'de, Ege'de herhangi bir şekilde Türkiye'yi yok sayan bir kararın yaşama şansı yok. Biz, bu konuda tamamen ikili anlaşmalardan, uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogdan yanayız. Biz diyalogla bütün problemlerimizin çözülmesinden yanayız. Bu konuda uluslararası hukuka uygun, barışçıl yönetmelerle siyasi çözümleri arzu ediyoruz. Ancak anlaşmalara, sözleşmelere, mutabakatlara sadık kalmamız demek bir zafiyet değildir. Bizim aynı zamanda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için de her türlü mücadeleyi yapmaya hazır olduğumuzu söylememiz de tehdit anlamına gelmemektedir. Herkesin bunu bilmesini istiyoruz."

Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

"İZAHI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Son dönemde Ege'de yaşanan bazı olaylara da değinen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şöyle konuştu:

"İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, anlayışımıza, sabrımıza rağmen son günlerde Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir. Bunlar, çok ciddi tahriktir, provokasyondur. Bunun kendilerine hiçbir yararı yoktur. Bu konuda herkesin aklını başına toplamasının iki tarafın da menfaatine olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz olayların diyalog ve karşılıklı anlayış çerçevesinde çözülmesi için bugüne kadar her türlü gayreti gösterdik bundan sonra da aynı gayreti göstermeye devam edeceğiz."

Bakan Akar: "Ege'de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir"

Bakan Akar bu dönemde Türkiye'ye karşı birçok riskin, tehdidin olduğuna dikkati çekip şu ifadeleri kullandı:

"Bunlara karşı mücadele etmek bizim ana görevimiz. Dolayısıyla bayram, seyran demeden bize düşen görev neyse bunları bugüne kadar yaptık, yine aynı azim ve kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz. Şu anda karada, denizde, havada olumlu-olumsuz tüm arazi ve hava koşullarında kendisine verilen görevi hukuk çerçevesinde şeffaf şekilde yapmaya çalışan tüm silahlı kuvvetler mensuplarına da hayırlı başarılı görevler diliyorum."

Tüm personelin Ramazan Bayramı'nı kutlayan Akar, sözlerini şehitlere Allah'tan rahmet gazilere şifa ve minnet duygularını ileterek tamamladı.

Berkem Temizel
Gece Editörü

HABERE YORUM KAT