1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Bozdağ’dan, Venedik Komisyonu raporuna sert tepki

Bakan Bozdağ’dan, Venedik Komisyonu raporuna sert tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Venedik Komisyonu tarafından hazırlanan rapora sert tepki göstererek, "Venedik Komisyonu raporunu hazırlayan raportörler, CHP...

Bakan Bozdağ’dan, Venedik Komisyonu raporuna sert tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Venedik Komisyonu tarafından hazırlanan rapora sert tepki göstererek, "Venedik Komisyonu raporunu hazırlayan raportörler, CHP ve HDP görüşlerini aynen rapora alarak Venedik Komisyonu üyelerini yanıltmışlardır. Venedik Komisyonu kabul ettiği rapor ile anayasa değişikleri için Türkiye'de yapılacak halkoylamasında hayırdan yana taraf olmuştur" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin anayasada yaptığı değişikliklere dair Venedik Komisyonu raporu,teknik bir rapor değildir;tamamen siyasi bir rapordur. Venedik Komisyonu raporu,adil,objektif ve teknik bir rapor değildir;yanlış bilgiler de içeren tamamen subjektif bir rapordur. Venedik Komisyonu raporunun dili ve üslubu da siyasi bir dildir;teknik danışmanlık yapan bir uzman dili ve üslubu değildir. Venedik Komisyonu raporu, anayasa değişiklikleriyle uyuşmayan yanlış, çarpıtılmış ve abartılmış CHP ve HDP görüşlerinden ibarettir. Venedik Komisyonu raporunu hazırlayan raportörler, CHP ve HDP görüşlerini aynen rapora alarak Venedik Komisyonu üyelerini yanıltmışlardır. Venedik Komisyonu kabul ettiği rapor ile anayasa değişikleri için Türkiye'de yapılacak halkoylamasında hayırdan yana taraf olmuştur" ifadelerini kullandı.

"Venedik Komisyonu bu raporu ile saygınlığını lekelemiştir"

Venedik Komisyonu'nun hazırlanan rapor ile saygınlığını yitirdiğini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Venedik Komisyonu veya başka bir uluslararası örgüt Türk halkının hür iradesiyle vereceği kararı asla etkilemeyecektir. Türk halkı, halkoylamasında vereceği "evet" oyu ile Venedik Komisyonu'na da komisyonun subjektif ve siyasi raporuna da cevabını verecektir. Venedik Komisyonu bu raporu ile, objektifliğini ve uzmanlığını terk etmiş, tarafsızlığını kaybetmiş, siyasallaşmış ve saygınlığını lekelemiştir. Adil, objektif ve tarafsız olmayan; teknik değil tamamen siyasi ve subjektif bu raporun, Türkiye açısından saygınlığı ve kıymeti yoktur. Venedik Komisyonu raporunu referans alacak hiç kimse, Türkiye'deki anayasa değişiklikleri hakkında doğru bir kanaat sahibi olamaz."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.