1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi

Bakan Çavuşoğlu, Libya'da barış ve istikrar için Rusya'nın başkenti Moskova'da yaptıkları görüşmelerin ardından Rus mevkidaşı Lavrov ile dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi

Dışişleri Bakanaı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da barış ve istikrar için Rusya'nın başkenti Moskova'da yaptıkları görüşmelerin ardından Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Libya'da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) BaşbakanıSerrac'ın imzaladığını, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini açıkladı.

Libya'da BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında ateşkes imzalanması konusundaki çabalarından ve bugünkü toplantılara ev sahipliğinden ötürü Rusya'ya teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta yaptıkları çağrı doğrultusunda Libya'daki taraflar arasında bir ateşkes imzalanması için Rus heyetiyle gün boyu çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık." dedi.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi

BAKAN ÇAVUŞOĞLU AÇIKLADI: HAFTER TARAFI YARIN SABAHA KADAR SÜRE İSTEDİ

Nihai hale geldikten sonra Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri'nin metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz."

Çavuşoğlu, metni imzalayan Serrac ve Mişri'ye teşekkürlerini iletti.

HABERE YORUM KAT