1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Bakan Çavuşoğlu açıkladı! S-400 sorunu nasıl çözülecek?

Bakan Çavuşoğlu açıkladı! S-400 sorunu nasıl çözülecek?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir televizyon kanalına özel açıklamalarda bulundu. NATO Zirvesi öncesi S-400 sorununa ilişkin de konuşan Bakan Çavuşoğlu, "İlla Patriot olması şart değil. ABD, Patriot konusunda garanti vermiyorsa diğer müttefiklerimizden de biz pekala hava savunma sistemi alabiliriz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı! S-400 sorunu nasıl çözülecek?

Canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,S-400 sorununa değindi.

S-400 meselesi halen devam ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, ABD yönetiminin birçok stratejik alanda Türkiye ile çalışma arzusunun olduğunu gördüklerini Biden'ın da bunu istediğini belirtti. Çavuşoğlu, "Bir taraftan bu sorunları nasıl çözeceğiz, bir taraftan ilişkileri güçlendirebilecek miyiz? Ekonomik alanda da ilişkilerimiz var. Hedeflere ulaşmak için neler yapmamız gerekiyor? Var olan sorunların çözülmesi için bir bilgi kağıdı kendilerine verdik. Bizim de beklentilerimizin karşılanması gerekiyor. Sorunlar durduğu sürece samimi bir şekilde birçok alanda iş birliği yapmamız da kolay olmuyor. Bütün alanlarda karşılıklı adımlar atmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın görüşmesi önemli bir görüşme olacak. Görüşmeden iyi neticeler çıkacağını umuyoruz." dedi.

S-400 konusunda batı medyasında yer alan haberlerin bir kısmının çarpıtma olduğunu sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini anımsatarak bir tarafın dayatmasıyla bu işin çözülemeyeceğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un arayarak bir hava savunma sistemini göndereceklerini söylediğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, yaşanan gerginlikler dolayısıyla bu kararlarından vazgeçtiklerini söyledi. Çavuşoğlu, "ABD bize patriot konusunda bize garanti vermiyorsa diğer ülkelerden de alabiliriz." dedi.

"Macron ile Cumhurbaşkanımızın son görüşmesi gayet müspetti. Bir iki konuda görüş ayrılığımız var ama bu konuda da istişareleri başlattık. Libya konusunda da görüş ayrılığımız var ama Libya'daki yeni yönetimle o ayrılık azaldı. Fransa bizimle Afrika konusunda da istişare yapmak istiyor." diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasının ilerleyen kısımlarında Afrika'ya Fransa ile rekabet için gitmediklerini belirtti. Çavuşoğlu, "Afrika'ya Fransa ile rekabet için gitmedik. Türkiye'nin orada güçlü bir aktör olarak görülmesi önemli. Ekonomik ilişkilerimizi de güçlendirmek istiyoruz. Tüm dünyadan ekonomik iş birlikleri konusunda çok fazla ilgi görüyoruz." dedi.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT