1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Çavuşoğlu: "Diyalog Kongresinde Kürtleri temsil edecek grupların listesini Rusya ile paylaştık"

Bakan Çavuşoğlu: "Diyalog Kongresinde Kürtleri temsil edecek grupların listesini Rusya ile paylaştık"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye Ulusal Diyalog Kongresinde, Kürtleri temsil edecek çok sayıda değişik gruplar var, bunların liderleri var,...

Bakan Çavuşoğlu: "Diyalog Kongresinde Kürtleri temsil edecek grupların listesini Rusya ile paylaştık"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye Ulusal Diyalog Kongresinde, Kürtleri temsil edecek çok sayıda değişik gruplar var, bunların liderleri var, değişik aşiretler de var. Bunların isim listesini çıkarttık ve daha önce de Rusya ile paylaşmıştık. Rusya da onların bazıları ile temasa geçti. Kürtleri kim temsil edebilirin çalışmasını yapıyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan ikili görüşme ve heyetlerarası yapılan görüşmeye ilişkin bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, görüşmede, Suriye'deki gelişmeler ile bundan sonra atılacak adımların ele alındığını söyledi. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin de görüşmede ele alındığına dikkat çeken Çavuşoğlu, YPG'nin, Kürtlerin tek temsilcisi olmadığını ifade etti.

"Biz Kürt kardeşlerimize karşı değiliz, onların yanındayız" diyen Çavuşoğlu, "Diyalog Kongresinde, Kürtleri temsil edecek çok sayıda değişik gruplar var, bunların liderleri var, değişik aşiretler de var. Bunların isim listesini çıkarttık ve daha önce de Rusya ile paylaşmıştık. Rusya da onların bazıları ile temasa geçti. Kürtleri kim temsil edebilirin çalışmasını yapıyoruz. İran ve Rusya ile bunu paylaşıyoruz. YPG'nin burada olmasına İran da karşı. Rusya ikna olmasa da bizim bu tutumumuza saygı duyduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

"Bizim Esad ile ilgili tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok"

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Lazkiye'deki Rus üssünde Esad ile bir araya gelmesini değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, "Bize yönelik bir mesaj değil. Rusya'nın şu andaki rejim ile işbirliği yaptığını bilmeyen yok. Rusya, bu rejimin daveti üzerine Suriye'ye gitti. İran'da rejimi destekliyor. Bizim Esad ile ilgili tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok. Burada esas olan siyasi süreçle birlikte çatışan grupların yani rejim ve muhalif grupların bir uzlaşmaya varması önemli geçiş hükümeti ile ilgili. Aynı şekilde bizim bu konuda tutumumuz belli. Biz, Esad'ın, geçiş hükümeti de olsa, Suriye'yi birleştiremeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Amerika'nın Kudüs kararı ve İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında bu karara verilecek mesajlar hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, "İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında verilecek mesajlar önemli. Bir ülkenin ben yaptım oldubitti demesine karşı durmamız gerekiyor. Esasen, o ülkenin neden şimdi yaptı, neden yanlış yaptı bunu Amerikalılar bile cevaplayamıyorlar. "Ben süper gücüm, isteğimi yaparım" anlayışının bugünün dünyasında geçerli olmadığını herkese göstermemiz gerekiyor. Tüm dünyada ciddi bir tepki var. Süper güç, böyle adaletsizlik yapmakla olmaz. ABD'nin bu yanlıştan dönmesini arzu ederiz. Yarınki zirvede güçlü bir mesaj vereceğiz" açıklamasını yaptı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT