1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesi’nin kuruluş yıl dönümü programına katıldı

Bakan Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesi’nin kuruluş yıl dönümü programına katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Yeni Alanya Gazetesi'nin 50'nci kuruluş yıl dönümü etkinliğinde Türkiye Gazeteciler...

Bakan Çavuşoğlu, Yeni Alanya Gazetesi’nin kuruluş yıl dönümü programına katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Yeni Alanya Gazetesi'nin 50'nci kuruluş yıl dönümü etkinliğinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca'nın "Yerel basın üzerinde baskı var" sözlerini eleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, "Yerel basının objektif olabilmesi için ekonomik bağımsızlığını kazanması lazım dersen, ona da varım. Niye ben baskı kurayım? Ben devletin Dışişleri Bakanıyım. Bugüne kadar Alanya'da ve Türkiye'de hiçbir gazeteye "Benim lehimde haber yap" demedim. Başkası adına da "yap" demedim" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Yeni Alanya Gazetesi'nin 50'nci kuruluş yıl dönümü kutlama programı ve Dim Web TV açılış törenine katıldı. Gazetenin imtiyaz sahibi ve aynı zamanda TGF Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim'in açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan TGF Başkanı Yılmaz Karaca, yerel medyanın ve gazetecilerin yaşadıkları sorunları dile getirdi. Karaca, Bakan Çavuşoğlu'ndan destek isteyerek, "Anadolu basını artık ayağa kalkmalıdır. Bu nedenle sizlerden de destek bekliyorum. Son yıllarda tabi ki sadece bu iktidar değil, her dönemde Anadolu basını üzerinde maalesef büyük baskılar var. Bu baskıların bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Anadolu'da gazete çıkarmanın ve gazeteyi sürdürmenin kolay olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, seçim zamanında Alanya'daki gazetelerin sayısının arttığını, seçimden sonra ise birçoğunun kapandığını söyledi. Yeni Alanya Gazetesi'nin ise büyüyerek hedeflerine ulaştığını ifade eden Çavuşoğlu, "Yeni Alanya Gazetesi yerel olmasına karşın tüm Türkiye'de bilinen ve tanınan bir yayın" diye konuştu.

"Devletin kuralları vardır"

Karaca'nın "Yerel basın üzerinde devlet baskısı var" şeklinde ifade kullandığına işaret eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Devletin yerel basına neden baskısı olsun. Yerel basının birinci sorunu kendisidir. Yani güçlü, karakterli, objektif değilseniz herkes sizi bir yerlere çeker. İkinci sorun ise yereldeki insanlardır. En çok da başkasının aleyhine yazdırma çalışmaları vardır. Alanya'da bu hastalık çok yaygındır. 40 yıl önce de hastalıktı. 40 yıl önce de iftiraları, dedikoduları dolaştırırlar, köşeden "bilinmeyen bir kaynaktan" ya da "şuradan bir kaynaktan" diyerekten yazdırırlar. Alanya'da başkası adına haber yazdırmak için bütçe oluşturanlar var. Başka yerlerde de vardır. Herkes bir yerden çekiştirir. Yerel yöneticiler başka çekiştirir, siyasetçiler öyle. Devletin kuralları vardır. Resmi ilan payları düşük dersen, eyvallah anlarım. Yerel basının objektif olabilmesi için ekonomik bağımsızlığını kazanması lazım dersen, ona da varım. Niye ben baskı kurayım? Ben devletin Dışişleri Bakanıyım. Bugüne kadar Alanya'da ve Türkiye'de hiçbir gazeteye "Benim lehimde haber yap" demedim. Başkası adına da "yap" demedim" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından gazetenin 50'nci yılı anısına Bakan Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere gazeteye katkıda bulunan kişi ve şirketlere plaket verilerek, 50. yıl pastası kesildi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.