1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Demircan: "Doğu Guta’dan yaralı intikali yok"

Bakan Demircan: "Doğu Guta’dan yaralı intikali yok"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Somalili mevkidaşını kabul etti. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Demircan Doğu Guta'da tedavi edilmek üzere Türkiye'ye...

Bakan Demircan: "Doğu Guta’dan yaralı intikali yok"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Somalili mevkidaşını kabul etti. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Demircan Doğu Guta'da tedavi edilmek üzere Türkiye'ye yaralı intikali olmadığını belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Bakanlıktaki makamında ilk olarak Somali Sağlık Bakanı Fevziye Abikar ve beraberindeki heyeti kabul etti. Abikar'ın Ankara'da yapılacak bir konferansa katılmak üzere Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak Türkiye'de olduğunu aktaran Demircan, yarın Türkiye'de eğitim amaçlı bulunan 50 ülkeden dost ve kardeşlerle bir araya geleceklerini söyledi. Çeşitli ülkelerden, sağlık alanında farklı branş ve kademelerden 13 bin öğrencinin eğitim almak için Türkiye'de bulunduğunu anlatan Demircan, "Bunlar arasında Somalili kardeşlerimiz de var. Türkiye'nin sağlık alanında gelmiş olduğu nokta gerçekten çok iyi bir seviyede. Sadece sağlık hizmetleri değil, sağlık eğitimiyle ilgili de hangi noktada olduğumuzu sayılar gösteriyor. Biz Somalı halkını kardeş bir halk olarak kabul ediyoruz. Kardeş halklarımızdan birinin ayağına diken batsa acısını hissederiz. Ekim ayında Somali'nin karşı karşıya kaldığı terör saldırısı sonrası Türkiye hemen müdahale etti. Somali'den tedavi için kardeşlerimizi buraya getirdik. Türkiye'ye getirilen 35 yaralımızdan 32'si taburcu oldu, diğer yaralılarımız da bugün yarın Somali'ye hareket edecekler. Ben inanıyorum, 21. yüzyıl Afrika'nın yüzyılı olacak. Somali'de Afrika'da çok önemli bir yerde. Kardeşlerimizin sağlık standardının gelişmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Orada çalışan bir hastanemiz var. Somali devletiyle birlikte işletiyoruz. Koruyucu sağlık hizmetleri alanında Somali'nin ihtiyaç duyduğu aşıları tedarik etmede yardımcı oluyoruz. En son tüberkülozla ilgili kendilerine 150 bin aşı gönderdik. Desteklerimiz, işbirliğimiz devam edecek" şeklinde konuştu.

"500'den fazla kişi Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinde çalışıyor"

Somali Sağlık Bakanı Abikar ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de ailesiyle birlikte Somali'yi ziyaret ettikten sonra dünyanın Somali'ye bakışının değiştiğini vurgulayarak, "Somali'deki büyük patlama sonrasında eğer o hastane olmasaydı daha büyük bir sıkıntı yaşardık. Şuanda 500'den fazla kişi Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinde çalışıyor. Somali üniversitelerinden mezun olanlar da bu hastanede staj yapma imkanına sahip oluyor. Türkiye'nin yaptıklarını bize başka hiçbir ülke yapmamıştır" ifadelerini kaydetti.

"Doğu Guta'dan yaralı intikali yok"

Kabulün ardından basın mensuplarının yanıtlayan Demircan, Esad rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta'daki yaralıların tedavileri için Türkiye'ye getirilmesi konusunda herhangi bir hazırlık olup olmadığı sorusuna, "Şu anda bir yaralı intikali yok. Talep olursa elbette karşılarız, yaralılara bakar, gerekli tedavilerini sağlarız. Türkiye'nin bu konuda her türlü gücü var. Hastanelerde yeterli yatağımız var. Böyle bir şey için şu an talep yok ama gerçekleşirse elbette ki yaralıları alır tedavilerini de yaparız" cevabını verdi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT