1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Elvan: 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren inanılmaz bir sorun ile karşı karşıya kaldık

Bakan Elvan: 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren inanılmaz bir sorun ile karşı karşıya kaldık

Canlı yayınlanan bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ülke ekonomisine ilişkin yöneltilen soruları yanıtladı.

Bakan Elvan: 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren inanılmaz bir sorun ile karşı karşıya kaldık

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, canlı yayınlanan bir televizyon programına konuk oldu. bulunan Bakan Elvan, ülke ekonomisi ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.  Hande Fırat'ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu sorularını cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"2020 yılının başının itibaren kovid hadisesine ile karşı karşıyayız. BU tarihimizin en büyük krizlerinden. Mart aylarında şöyle bir tablo ortaya çıktı; Nisan mayıs gibi bu problemden kurtulacağız yaklaşımı söz konusu idi DSÖ bunun kolay geçmeyeceğini ifade eden açıklamalar yaptı. Bunun akabinde ülke yöneticileri DSÖ’nün bu açıklamasını eleştirdiler, ama baktığımızda 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren inanılmaz bir sorun ile karşı karşıya kaldığımız hep birlikte gördük. Küresel büyümeye baktığımızda bir daralma söz konusu. Gelişmiş ülkelere bakınca bu oranın daha artığını görüyoruz.  Tedarik zincirlerinde inanılmaz problemler çıktı. Kovid öncesi biz Brexit’i ABD-Çin ticari savaşlarını tartışıyorduk. Kimsenin aklına bu gelmedi.

f1.jpg

Ciddi bir genişlemeye gidildi. Özelikle merkez bankaları parasal bir genişlemeye gittiler. Borçlanma tarafına bakınca dramatik bir tablo ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Özel kesimin borçlarının dahil edince 24 trilyon dolarlık bir borçlanmada artış söz konusu.  Ciddi bir borçlanma gerçekleştir kovid ile birlikte.

h111.jpg

"SALGIN BAŞINDAN BERİ 114 MİLYON İNSAN İŞSİZ KALDI"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başından beri 114 milyon insanın issiz kaldığını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, dünyanın yalnız ekonomik açıdan değil sosyal açıdan da hiç görülmeyen bir şeyle karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi. 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT