1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomi eylem programının önümüzdeki hafta salı günü açıklanacağını ifade ederek, "Hem ulusal hem uluslararası yatırımcılar açısından şeffaflık ve öngörülebilirlik önemli. Bu konuda hassasiyetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz." dedi. Elvan, basit usule tabi esnafa gelir vergisi muafiyetinin 2021 yılında başlayacağını ve kalıcı hale geleceğini söyledi.

Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olarak  gazetecilerin sorularını yanıtlandırdı. Bakan Elvan, ekonomi politikaları, yapılması planlanan çalışmalar ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 Bakan Elvan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Vatandaşların taleplerini, sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini bir bütün halinde değerlendirerek Ekonomi Reform Programı'nı oluşturduk.

 Ekonomi Reform Programı ile pandemi sonrası döneme hazır olmak adına yol haritamızı ortaya koyalım dedik.

Çok değişik ülkelerden, büyükelçiliklerden Ekonomi Reform Programı'na ilişkin Bakanlığımızdan detaylı açıklama talep edildi.

YATIRIMCILARA EKONOMİK REFORM PROGRAMI ANLATILACAK

Yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, onlara da Ekonomi Reform Programı'nı kapsamlı bir şekilde anlatacağız.

AB ülkeleri başta olmak üzere G20 büyükelçileri ile bir araya geleceğiz, Ekonomi Reform Programı'nın detaylarını paylaşacağız.

Ertelenmiş bir taleple karşı karşıyayız. Türkiye'nin önünde çok önemli fırsat penceresi var. Bu paketle fırsatları yakalamak istiyoruz.

Kamu maliyesinde bütçe disiplininin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Mali disiplinden bugüne kadar asla taviz vermedik.

Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

EKONOMİK EYLEM PROGRAMI

Takvimimizi hazırladık, kapsamlı olarak en geç önümüzdeki hafta salı günü eylem programımızı ve takvimimizi paylaşacağız.

(Basit usule tabi esnafa gelir vergisi muafiyeti) İstisna uygulamamız 2021 yılı kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak.

KAMUDA TAŞIT ALIMINA DENETİM

Kamu Filo Yönetim Sistemi'ni geliştiriyoruz. Kamu taşıtlarının tedariki, kullanımı, tasfiyesinde etkinlik ve verimliliği artıracağız.

Kamuda taşıt bazlı envanter ve maliyet bilgisi düzenli kayıt altına alınacak, taşıt edinimi ihtiyaç analizlerine dayandırılacak.

Taşıtlarda hizmetlere göre standardizasyon sağlanacak, satın alma ve kiralama toplu tedarik edilecek, ortak taşıt alma sistemi geliştirilecek

KAMU İHALALERİNDE YENİ DÖNEM

(Kamu ihaleleri) Sertifikasyon sistemi getiriyoruz. Firmaların liyakat ve yetkinliklerini belirleyen kriterler kamuoyuyla paylaşılacak.

Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

YEREL YÖNETİMLERİN HARCAMALARINA DÜZENLEME

Yerel yönetimlerin harcamalarına yönelik de bir düzenlemenin yürürlüğe girmesini arzu ediyoruz.

Hem ulusal hem uluslararası yatırımcılar açısından şeffaflık ve öngörülebilirlik önemli. Bu konuda hassasiyetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

ENFLASYONLA MÜCADELE

"Fiyat İstikrarı Komitesi ile enflasyonla mücadelede tüm tarafları aynı masada topluyoruz.

Enflasyonla mücadelede para politikaları, mali ve yapısal politikaların bir arada olduğu bütüncül bir bakış açısına gerek duyuluyor.

Fiyat İstikrarı Komitesinin ana amacı, enflasyon üzerinde risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesidir.

Şu anda takipteki alacakların miktarı 151,6 milyar lira, yakın izlemedeki krediler 387,5 milyar lira. Bu son derece yönetilebilir durumda.

Finansal İstikrar Komitesi, Merkez Bankasının elini güçlendirecek, para politikalarını tamamlayıcı bir rol üstlenecek. Arz sıkıntısı kaynaklı fiyat artışı varsa arza yönelik tedbirlere burada karar verilecek."

Bakan Elvan müjdeyi verdi: Ekonomi eylem programı salı günü açıklanacak! Vergi muafiyeti geliyor

İLGİNİN ARTTIĞI KRİPTO PARALAR

"(Kripto paralar )Dijital para konusunda Merkez Bankamız çalışıyor. Teknolojik altyapı için Ar-Ge projesi yürütülüyor, yasal altyapı için hazırlığımızı yaptık."

(AA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT