1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Eroğlu: “Türkiye’de su sorununu çözdük, Afrika’ya da götüreceğiz”

Bakan Eroğlu: “Türkiye’de su sorununu çözdük, Afrika’ya da götüreceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dünya Su Gününü kutlayarak, " "İstanbul'da 2071 yılına kadar su sorunu yok.

Bakan Eroğlu: “Türkiye’de su sorununu çözdük, Afrika’ya da götüreceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Dünya Su Gününü kutlayarak, " "İstanbul'da 2071 yılına kadar su sorunu yok. Bütün Türkiye'de su meselesini kökünden çözdük. Afrika'da susuzluk çeken insanları görünce o kadar üzülüyorum ki. Şu ana kadar su götürdük onlara ama sadece 1 milyon 750 bin kişiye su verebildik. Ama devam edeceğiz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir dizi açılışları gerçekleştirmek için geldiği İzmir'de ilk olarak Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu'yu ziyaret etti. Ziyarette İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de hazır bulundu.

Bakan Eroğlu, ardından 13 milyon TL'lik yatırımla gerçekleşen Menderes Taşkın Koruma Dere Islahı Temel Atma Törenine katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'e gelirken eli boş gelmedikleri, yatırımla geldiklerini belirterek, 80 yılda yapılanın 10 katını 13 yılda yaptıklarını söyledi.

"Cumhurbaşkanımız ormanların tamamlanması için talimat verdi"

Bakan Eroğlu, 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımız 6 hedef gösterdi. "Orman köy ve mahallelerine her türlü desteği verin" dedi. Bu kapsamda 5 bin köye 5 bin ormanla planlanmıştı ve 2 bin 500'ünü tamamladık. Birinci kısım biti, Cumhurbaşkanımız dün ikinci kısmının bitirilmesi için talimat verdi. İnşallah 2019 sonuna kadar tamamlayacağız" dedi.

"İzmir'de fırtına gibi esiyoruz"

Dünya Su Gününü kutlayan Bakan Eroğlu, "Şu anda 2,5 milyar insan yeterli derecede suya erişemiyor, 1,5 milyar insan da tamamen susuz. Bu beni çok üzüyor. Geçmişte de Türkiye'de çok susuzluk vardı. İstanbul'un su sorununu hallettlik. İstanbul'da 2071 yılına kadar su sorunu yok. Bütün Türkiye'de su meselesi kökünden çözdük. Afrika'da susuzluk çeken insanaları görünce o kadar üzülüyorum ki. Şu ana kadar su götürdük onlarda ama sadece 1 milyon 750 bin kişiye su verebildik. Ama devam edeceğiz" diye konuştu.

İzmir'in AK Parti iktidarından önce "kendi başının çaresine baksın" diye unutulmuş bir il olduğunu dile getiren Bakan Veysel Eroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olduğu dönemde Küçük Menderes'te hiçbir tesis yok, Veysel hoca gideceksin, İzmir'in bütün meselelerini çözeceksin" dediğinde geldim. Hemen seferberliğe başladık. İzmirimize şimdiye kadar 43 milyar TL'lik yatırım yaptık. İzmir'de fırtına gibi esiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu, Çile Barajını da yapacaklarını ve Menderes'e 4'üncü baraj kazandıracaklarını ifade etti.

"Hükumet önümüzü kesiyordu, bana borç çıkarmışlar"

İSKİ Genel Müdürü iken mevcut hükumetin önlerini kestiklerini belirten Bakan Eroğlu, "Kanun çıkardılar, "geçmiş dönem SSK borçlarından dolayı genel müdür mallarına haciz, konur" diye. Düşünebiliyor musunuz benim için çıkmış. Bir gün baktım 7 gün içinde mal beyanı icradan. Benim borcum yok, nasıl olur derken, meğer İSKİ'nin borcu varmış, parayı ödedik. Böyle haksızlık yaptılar. Ama biz bütün Türkiye'nin bakanıyız. Hatta bazen İzmir'e olduğu gibi pozitif ayrımcılık yapıyoruz" diye konuştu.

"49+49 yıl olmak üzere uzatacağız"

Orman alanlarında vatandaşlara gelir getiren türler kura çekerek dağıtımını yaparak 49 yıllığa vatandaşlara vereceklerini belirten Bakan Eroğlu, sadece 49 yıl değil 49 +49 yıl olmak üzere uzatacaklarını söyledi.

"işte bu şehitler için"

16 Nisan halk oylaması için vatandaşlara evet oyu vermenin gerekçeleri anlatan Bakan Eroğlu, "Avrupa boşuna mı hayır diyor. PKK, PYD; DEAŞ; alçak FEtö hayırın yanında, hayır çıksın biz biteriz. Biteceksiniz. Şu an bakmayın Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasından su sızmıyor ama eskiden böylemiydi. Demirel ile Çiller, merhum Ecevit ile Ahmet Necdet Sezer zamanında olanlar. Güçlü olmamız için kavga olmaması, istikrar olması lazım.

Bir şehit babası, "Ben bu Avrupa hayırcı, PKK hayırcı ben onların safhında yer almam. Kararım gümbür gümbür evet" dedi. Allah o şehit babasından razı olsun. İşte bu şehitler için. Onların da talepleri daha büyük daha güçlü küresel güç Türkiye'dir" dedi.

"Kılıçdaroğlu gel dinlen"

Kılıçdaroğlu'nun 18 maddelik anayasa değişikliği maddelerini okumadığını eleştirilerini yineleyerek, "Kılıçdaroğlu Allah aşkına bir söylediği bir söylediğini tutmuyor. Diyor ki "yeni düzende başbakan cumhurbaşkanı başka partiden olursa kavga olur." Zaten kendi 18 maddeyi okumamış. Zaten biz kavga olmaması için direksiyona tek şoför oturtuyoruz Kılıçdaroğlu. Bir sağa bir sola kıvırırken otomobil tepe taklak oluyor. Gel Kılıçdaroğlu biraz dinlen, bizim Afyon'da termal otelde dinlendirelim, kese sabun da bizden" diye konuştu.

"Su medeniyet haline geldi"

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da Bakan Eroğlu'na İzmir'e yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek, "Tabiatla ilgili mücadelemiz zor ve çetindi. Ama son 15 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, Sayın Bakanımızın gayretleri ile su medeniyet hale geldi" diye konuştu.

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ise Bakan Eroğlu'nun ne istedilerse kendilerini hiç kırmadığını dile getirerek, "Son olarak derelerimizin hiç yakışmadığını söyledik, hemen talimat verdi. Hem ıslahı yapılmamış hem de atıl vaziyetteki derelerimiz Sayın Bakanımızın desteği ile İzmir'e yakışır şekilde hayata geçecek" dedi.

Bakan Eroğlu: “Türkiye’de su sorununu çözdük, Afrika’ya da götüreceğiz”

Bakan Eroğlu: “Türkiye’de su sorununu çözdük, Afrika’ya da götüreceğiz”

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.