1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Koca, anestezi ilacına ilişkin açıklamalarda bulundu

Bakan Koca, anestezi ilacına ilişkin açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Koca, anestezi ilacına ilişkin iddialarla ilgili, "İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması söz konusu değil." dedi. 81 ilin sağlık müdürlüğüne ibareli yazı göndererek ilacın kullanımının durdurulması talimatı verilmesinden sonra, Bakan Koca da "Vatandaşın tedirgin olmasına gerek yok" açıklamalarında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Koca, "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarının bazı serilerinin piyasadan çekilmesine ilişkin, "İlaç Takip Sistemi, üretimden hastaya kadar bu süreci takip eden bir sistem. Buradan blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması mümkün değil. Vatandaşımızın bu anlamda tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil." diye konuştu. 

bolge gundem saglik bakani

Bakan Koca, yapılan bloklama sonrası bu ilacın bir kullanımının olmadığını belirterek, bununla ilgili incelemelerinin devam ettiğini, herhangi bir sorun görünmediğini aktardı.

 

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 'Dormofol' adlı ilaca satış blokajı getirerek geri çekme kararı almıştı. Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz tarafından 9 Ocak günü il sağlık müdürlüklerine gönderilen 'çok acele' ibareli yazıda, 'Dormofol yüzde 1 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul' ve 'Dormofol yüzde 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon İçeren Ampul' adlı ürüne satış blokajı uygulandığı bildirilisini yayımlamıştı.

 

 

bolge gundem yazi

AÇIKLAMALAR, ERTEKİN'İN AÇIKLAMALARINI KANITLAR NİTELİKTE

Ertekin yayımlanan bildiri üzerine, yaptığı açıklamada İlacın en çok kullanılan anestezi ilaçlarından biri olduğunu ve hastanelerin en kolay temin edebildiği ürün olduğundan söz etmişti. Bunun yanı sıra, vatandaşın korkması gereken bir nokta olmadığı ve herşeyin kontrol altında olduğu noktasına değinmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, bugün yaptığı açıklamalar ile bu açıklamaları kanıtlar nitelikte konuştu.

HABERE YORUM KAT