1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Koca kendini tutamadı: "İstanbul'u evde tutamıyoruz, sokağa çıkma yasağı mı getirelim?"

Bakan Koca kendini tutamadı: "İstanbul'u evde tutamıyoruz, sokağa çıkma yasağı mı getirelim?"

Tüm dünyayı ablukası altına alan koronavirüs, Türkiye'de etkisini gün geçtikçe yükseltmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı basın toplantısı esnasında sokağa çıkmama çağrılarının dikkate alınmadığı belirterek, İstanbul'da yaşayan vatandaşlar için, "İlla devletin yasak mı getirmesi gerekiyor?" diye konuştu.

Tüm dünyayı ve Türkiye'yi ablukası altına alan ve insanları büyük bir korku içinde yaşatan koronavirüs salgını nedeniyle yapılan 'evde kal' çağrılarına Anadolu'da büyük bir ölçüde uyulduğunu fakat, İstanbul'da ise buna uyulmadığı bilgisini paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Devletin illa yasak mı getirmesi gerekiyor?" açıklamasını yaptı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. İlişkinin minimize edilmesi şart. Kullanılan malzemenin paylaşılmaması gerekiyor, üç-beş adımlık mesafede kalmaları gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz ama gençler ve orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL'U TUTAMIYORUZ"

"Sokağa çıkma yasağı bir çözüm olamaz mı?" sorusuna da yanıt veren Bakan Koca, "Anadolu'da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul'u tutamıyoruz. İstanbul'u görüyorsunuz. Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT