1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Koca uyardı: 'Ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun'

Bakan Koca uyardı: 'Ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile koronavirüs konusunda bir görüşme yaptığını bildiren ünlü gazeteci Candaş Tolga Işık , Bakan Koca'nın önemli uyarıları olduğunu belirtti.

Bakan Koca uyardı: 'Ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun'

Gazeteci Candaş Tolga ışık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi Twitter hesabından paylaşarak, Kocanın uyarılarını duyurdu.

Açıklamalarda Bakan Koca'nın şu sözlerine dikkat çekti: "Az önce Sağlık Bakanı @drfahrettinkoca ile konuştum, “Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız.Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. .İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak.  Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak."

Sağlık Bakanı Koca uyardı: 'Yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun'

"AĞIR VAKALAR ARTIYOR"

Sağlık Bakanı Koca'nın ifadelerini paylaşmaya devam eden Işık, Bakan Koca'nın şu sözlerini ekledi: "Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz.“Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı. Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi!”

 

 

 

 

 

 

 

Kübra Kaçmaz
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT