1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs vaka sayısına göre en fazla ölümün yaşandığı şehrin Gümüşhane olduğunu açıklamasının ardından kentte maske takma oranı arttı, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,"Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il yüzde 12,4 ile Gümüşhane'dir" demişti. Bu açıklamanın ardından Gümüşhaneliler maske ve sosyal mesafe kurallarına daha fazla riayet ediyor. Kentte vatandaşlar, cadde ve sokaklarda koronavirüs tedbirlerine uyuyor, maskelerini takarak sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya dikkat ediyor. Caddelerde güvenlik güçleri, resmi araçlardan sürekli maske ve sosyal mesafe anonsu yaparken, cami hoparlörlerinden de günün belirli saatlerinde uyarılar yapılıyor. Denetim ve kontrollerin sıkı tutulduğu kentte, özelikle sağlık otoritelerinin belirttiği şekilde maske takma oranının yüksek olduğu gözleniyor.

Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

"YETERLİ VE SERT TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİR"

Alınan tedbirlere uyması gerektiğini belirten kent sakini Hasan Yıldız şunları söyledi:

 "Devlet tedbir alıyor ama vatandaş uymuyor. Özellikle alışveriş merkezlerine çoğu zaman maskesiz giriyorlar. İş yerlerinde kapı önlerine maskesiz girilmez yazıyorlar ama müdahale etmiyorlar. Bana göre daha yeterli ve sert tedbirlerin alınması gerekir. Zabıta ve polis gerektiğinde cezayı kesmesi lazım. Bana gelecek olan zarar herkese gelecektir. Bu tedbirlere harfiyen uymamız gerekiyor"

"GÜMÜŞHANE'DE TEDİRGİNLİK SÖZ KONUSU"

Yapılan açıklamanın kurallara uyum noktasında etkili olduğunu savunan Yakup Yıldız,"Gurbetçiler gelmeden önce temizlendi denerek bir rehavet çöktü ama gurbetçiler şehre girdikten sonra yeniden dikkat edilmeye başlandı. Gümüşhane'de sadece ölüm vakası ile ilgili bir tedirginlik söz konusu. Gümüşhane'nin adının böyle anılmasını ben sadece vakanın az ölümün çok olması nedeniyle değerlendiriyorum. 3 ay hiç evden çıkmadım. Açıklama sonrası insanlar tekrar önlemlerini almaya başladı" dedi.

Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

"GENEL OLARAK MASKEYİ KURALINA GÖRE TAKMIYORUZ"

" Bu süreçten önce kimse maske takmıyordu. Yine insanlar hiçbir şey olmamış gibi rahat tavırlar sergiliyordu."diyen  Doğan Murat Dal, "Ölüm oranını yüksek çıkmasının Gümüşhane'nin nüfus oranından kaynaklandığını düşünüyorum. Yani kötü bir süreç içerisindeyiz ama inşallah tedbirlerle daha iyi bir duruma geliriz. Genel olarak maskeyi kuralına göre takmıyoruz. Sıkıldığım zaman maskeyi ya koluma takıyorum ya da çene altına indiriyorum" şeklinde konuştu.

"MASKENİN ÖNÜNE DOKUNMAYIN"

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı öğretim üyesi Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir de maske kullanımına ilişkin uyarılarda bulanarak, "Maskeyi takmadan önce, ellerinizi sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı dezenfektan ile temizleyin.  Ağız ve burnu maske ile örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.  Maskeyi kullanırken maskeye dokunmaktan kaçının, maskenize dokunursanız, ellerinizi alkol bazlı dezenfektan veya sabun ve su ile temizleyin. Maskeyi nemli olduğu anda yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın. Maskenin önüne dokunmayın ve üzerindeki mikropların çevreye yayılmasını önlemek için derhal kapalı bir çöp kutusuna atın, ellerinizi sabun ve su ile yıkayıp temizleyin"  ifadelerini kullandı. 

Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

KORONAVİRÜS SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter hesabından paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 41 bin 413 test yapıldı, 1212 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 24 hasta vefat etti, 1293 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 2 milyon 986 bin 653, vaka sayısı 188 bin 897, vefat sayısı 4 bin 974 olarak kayıtlara geçti.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 846, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 345, toplam iyileşen hasta sayısı ise 161 bin 533 oldu.

Bakan Koca uyarmıştı! O ilimizde maske ve sosyal mesafeye riayet ediliyor

"VAKA SAYIMIZI TEDBİRLERLE AZALTMALIYIZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, "İzmir'de 28, Kocaeli'de 20, Sakarya'da 3 vakamız yoğun bakımda. Toplam test sayımız 3 milyona yaklaştı. Bugün iyileşen hasta sayımız yeni vaka sayımızın üstünde. Fakat mücadelemiz için aradaki fark yeterli değil. Vaka sayımızı tedbirlerle azaltmalıyız." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT