1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgınına ilişkin olarak,"Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor." dedi. Doğu illerindeki son durum hakkında da konuşan Koca,Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt'te vaka sayılarında düşüş yaşandığını kaydetti.

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında vaka sayılarının arttığı illerden olan Van'a geldi. Daha sonra Van Valiliğine gelen  Bakan Koca,  ziyaretinde, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile bir süre görüşerek kentteki son durum hakkında bilgi aldı. 

Koca, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım, ticaret ve turizmiyle büyüyen Van'ın, buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçlarının da arttığını söyledi. 

Koronavirüs salgınıyla bu gereksinimin daha da fazlalaştığını, adımlarını buna göre attıklarını belirten Koca, tamamlanan yatırımlara rağmen ihtiyaç duyulan yatırımlar ve proje çalışması yapılan sağlık tesisleri hakkında detaylı değerlendirmeler yaptıklarını aktardı.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede son durum hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Koca,"Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artış bildiğiniz gibi homojen bir dağılış göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayıları sabit kalıp düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz." dedi.

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

"VAN, YÜKSEK HASTA ARTIŞLARI GÖRDÜĞÜMÜZ İLLERDEN BİRİ HALİNE GELDİ"

Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen hafta Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt illerimizle ilgili incelemelerde bulunduk. Bu 6 ilimizde birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70'lere varan düşüşler gördük. Bu düşüşler bizleri memnun etmiştir. Ancak, Van için aynı durum ne yazık ki mevcut değil. Van, bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemdeki yüksek hasta artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Van'daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda bu artış yüzde 17 düzeylerinde. Van'da değil genel olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde sıkıntılarımız yer yer oldu. Valilerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz."

Van'da 3 hafta öncesinden başlayan ciddi bir yoğunluğun yaşandığını, yaptıkları hızlı müdahalelerle durumu kontrol etme çabası içinde olduklarını aktaran Koca, sağlık kuruluşlarında bu anlamda bir sorunun olmadığını, 80 olan filyasyon ekibi sayısını 128'e çıkardıklarını ifade etti.

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

Bakan Koca,bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdüklerini bunu daha da aşağıya düşürmek ve günübirlik filyasyon yapmak istediklerini söyledi.

"TÜRKİYE, TEMASLI TAKİBİNİ EN İYİ YAPAN ÜLKELERDEN BİRİDİR"

Bakan Koca,"Her zaman altını çiziyorum. Temaslıları ne kadar erken tecrit edersek, salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz. Türkiye dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi ve yaygın yapan ülkelerden biridir. Bu gücümüzü Van'da da yoğun olarak sahaya sürdük. Önümüzdeki günlerde bunun etkisini görmeyi umuyoruz. Bir diğer önemli hususu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, maalesef ağır hastalarımız ve vefatların da artışına sebep oluyor. Van ilimizde 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Oysa ne yazık ki 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü nüfusa göre 4 katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

VAN'DA YOĞUN BAKIMDA BULUNANLARIN ÇOĞU 65 YAŞ ÜSTÜNDE

Van özelinde yoğun bakımda bulunan hastaların çoğunun 65 yaş ve üzerinde olduğunu belirten Koca,"Yaşlılarımızın yani büyüklerimizin özellikle korunabilir olması son derece önemli, nüfusa oranla 4 katına varan vaka artışının 65 yaş üzerinde görülmesi bu anlamda ciddi bir risk oluşturmakta. Gençlerimizin büyüklerle teması belirtisiz geçirdikleri için önlemek son derece önemli. Pozitifle temaslı olan kişilerin izolasyonunu da hassasiyetle yapmamız gerektiği anlaşılıyor" şeklinde konuştu.

Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Tekrar bir artış yaşanıyor

"TEDBİRLERE SIKI SIKI SARILMAYA DAVET EDİYORUM"

"Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. " diyen Koca,"Temizlik, maske ve mesafeden taviz veren her ilimizde maalesef bu tabloları görüyoruz. Bu nedenle Van başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimizi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum." dedi.

Bugün bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için kente geldiklerini dile getiren Koca, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'nin il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı yaparak 4 ildeki güncel durumu ve ihtiyaçları detaylıca değerlendireceklerini kaydetti.

Daha sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen Bakan Koca, burada tedavisi süren bazı hastaları ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT